Aktuálne informácie

Školenie UD a VZO ZO OZ KOVO Oceliareň USSK

Výbor základnej organizácie OZ KOVO DZ Oceliareň zorganizoval pravidelné školenie pre svojich volených úsekových dôverníkov. Podľa platnej legislatívy sú títo dôverníci zároveň i menovanými zástupcami zamestnancov pre bezpečnosť na pracovných úsekoch v divíznom závode Oceliareň. Toto opakované školenie, ktorého sa zúčastnilo 50 dôverníkov, prebiehalo v zmysle programu OZ KOVO v piatok 7.11.2014, v priestoroch reštaurácie Cassovia v Košiciach.

V úvode školenia všetkých prítomných privítal predseda základnej organizácie divízneho závodu Oceliareň Ing. Juraj Varga. Poinformoval ich o aktuálnej situácií vo fabrike, o bezprostredných dopadoch vplyvov trhu na ekonomický chod spoločnosti, o vnútornej komunikácii s vedením spoločnosti v rôznych oblastiach, a to najmä v oblasti zamestnanosti, miezd, benefitov i sociálnej starostlivosti v priebehu kalendárneho roka. Vyslovil poďakovanie do vlastných radov všetkým aktívnym úsekovým dôverníkom za ich dobrovoľnú osobnú aktivitu nielen v každodennej práci, ale i pri mimoriadnych udalostiach, akou bolo i solidárne vyzbieranie finančných prostriedkov pre pozostalých člena ZO Jána K., majstra Prípravy vsádzky a Úpravne brám. „Veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí bez váhania prispeli svojimfinančnýmpríspevkom. Zbierka bola legitímne odovzdaná rodine Jána K., 17. októbra 2014 v Košiciach. Je to neklamný dôkaz ako sa my, oceliari, vieme rýchlo a adresne zjednotiť a navzájom si vypomôcť v ťažkých neočakávaných životných situáciách“, pripomenul predseda prítomným.

Prioritnou témou školenia bol zákon o kolektívnom vyjednávaní a jeho samotná aplikácia v praxi. Jednotlivé články novelizovaného znenia s odbornou znalosťou v celom priereze zaujímavo odprezentovala lektorka Mgr. Alexandra Mičietová, právnička OZ KOVO. Pretože proces kolektívneho vyjednávania už prebieha v rámci USSK, na záver prednášky vznikla konštruktívna diskusia na predmetnú tému. Člen predsedníctva OZ KOVO Ing. Ján Šlauka detailne opísallegitímne spôsoby využívania nielen pokojných prostriedkov na podporu kolektívneho vyjednávania, ale aj radikálnych nátlakových, v zmysle platnej legislatívy Slovenskej republiky.

Tradičnou témou bola oblasť BOZP, ktorú z pohľadu zamestnancov a videnú očami odborov zaujímavo predniesol odborový inšpektor BOZP pri Rade odborov USSK Ing. Alexander Tažik. Odovzdal svoje skúsenosti získané v priebehu kalendárneho roka svojim vnímavým poslucháčom, keď im priblížil konkrétne prípady, ktoré sa v našej firme vyskytli. Podstatnú časť prednášky venoval legislatívnej oblasti, a to vysvetleniu aktuálneho stavu v súvislosti s rekondičnými pobytmi (Zákon 124/2006) a dôležitej novele Zákona 355/2007 účinnej od 1. augusta 2014. Tento pojednáva o ochrane zdravia pri práci, keď upravuje posudzovanie pôsobenia rizikových faktorov na pracovisku a tiež zdravotný dohľad nad zdravím zamestnancov a to hlavne formou PLP. Tu je dôležitou novinkou to, že zamestnanec ak nesúhlasí so závermi svojej preventívnej lekárskej prehliadky, môže požiadať o jej prehodnotenie, resp. aj o opakované vykonanie v inom lekárskom zariadení. V závere svojho vystúpenia vyzval všetkých prítomných k zvýšenej aktivite a obozretnosti v oblasti bezpečnosti práce. „Na úseku BOZP máme plnú podporu zákona, no nie vždy ju však využívame v dostatočnej miere“, zdôraznil všetkým.

Čerstvé informácie všetkým prítomným odprezentoval Mikuláš Hintoš, predseda Rady odborov USSK, ktorý sa v uplynulých dňoch zúčastnil na stretnutí Európskeho združenia odborárov IdustriALL v Luxemburgu, konaného 5.novembra 2014. Informoval o aktuálnej situácii u hlavných výrobcov ocele v Európe (napr. ArcelorMittal, TataSteel) a o celkovej kríze oceliarstva spôsobenej najmä nadmerným dovozom ocele z Ruska a Číny. Odborári v západoeurópskych krajinách musia čeliť zatváraniu celých prevádzok (Francúzsko, Belgicko) a zvádzajú tvrdý boj o udržanie zamestnanosti v hutníckych závodoch. Belgickí odborári zorganizovali 6.11.2014 protestný pochod v uliciach Bruselu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 100 tisíc ľudí a následne pripravujú generálny štrajk plánovaný v polovici decembra. IndustriALL vidí východisko v ochrane európskeho trhu s oceľou proti nekalým obchodným praktikám (dumpingové ceny), zmiernení ekologických požiadaviek EÚ a v ústretovejšej regulačnej politike v oblasti energií, na ktoré je hutnícky priemysel vysoko náročný. Na záver Mikuláš Hintoš poskytol informácie o stave kolektívneho vyjednávania v USSK a vyzval prítomných, aby maximálne podporovali kolektívnych vyjednávačov.

Po každej odprednášanej téme vznikla živá konštruktívna diskusia, odzneli kritické pripomienky, podnety na zlepšenie podmienok na pracoviskách, ktoré boli riadne písomne zdokumentované a predložené vedeniu DZ Oceliarne na riešenie. „Len prostredníctvom systematického vzdelávania dosiahneme tak potrebnú zvyšujúcuúroveň poznania a prehlbovania vedomostí u všetkých členov odborov“, zdôraznil na záver všetkým poslucháčom predseda ZO OZ KOVO DZ OCELIAREŇ