Otázka:
Zamestnávateľ mi chcel dať výpoveď, ale ja som ju odmietol podpísať. Je výpoveď teraz platná?
Odpoveď:
Podľa § 38 Zákonníka práce písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru (napríklad výpoveď) musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk.
Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi v prvom rade na pracovisku, alebo v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý.
Ak to nie je možné, možno výpoveď doručiť poštovým podnikom ako doporučenú zásielku.
Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou „do vlastných rúk“. Zamestnávateľ nemá povinnosť zisťovať poslednú adresu zamestnanca.
Povinnosť oznámiť zamestnávateľovi zmenu adresy má zamestnanec, ktorému táto povinnosť vyplýva z § 81 Zákonníka práce.
Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú.
Rovnako sa písomnosť považuje za doručenú ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa.
Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
V praxi to obvykle prebieha tak, že zamestnávateľ za prítomnosti dvoch svedkov výpoveď zamestnancovi prečíta s poučením, že napriek tomu, že výpoveď odmietol prevziať, sa táto považuje za doručenú so všetkými následkami. Svedkovia potvrdia svojím podpisom, že boli svedkami odmietnutia výpovede zo strany zamestnanca. Toto slúži zamestnávateľovi ako dôkaz doručenia výpovede v prípadnom spore.
Ak keď ste výpoveď z pracovného pomeru odmietol podpísať, považuje sa za doručenú.
To či je platná závisí však aj od splnenia ďalších hmotnoprávnych podmienok platnosti výpovede, ako je skutkovo vymedzený dôvod výpovede, prerokovanie so zástupcami zamestnancov, splnenie ponukovej povinnosti.