Za vyššie mzdy
Predstavitelia Odborového zväzu KOVO i ďalší odborníci diskutovali vo štvrtok, 30. mája, o tom, prečo je na Slovensku dôležitá spravodlivá mzda a čo je to etická mzda. Na konferencii na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave sa hovorilo aj o tom, aký je rodový rozdiel v odmeňovaní žien a mužov u nás, aký je rozdiel medzi minimálnou a dôstojnou mzdou, čo vplýva na vývoj miezd na Slovensku a podobne.
Je naša mzda spravodlivá? Aká mzda sa môže označiť za spravodlivú a etickú? Máme na Slovensku ľudí, ktorí spravodlivo zarábajú? Na tieto i mnohé ďalšie otázky sa bude 30. mája 2019, so začiatkom o 10.00 hod., v Aule B 120 na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave snažiť odpovedať množstvo zaujímavých hostí, aby tak zavŕšili sériu konferencií, organizovaných Odborovým zväzom KOVO a Nadáciou Friedrich Ebert Stiftung, na tému Spravodlivá a etická mzda na Slovensku.
V utorok,19.marca, presne o 16.00 hod. odštartujú kováci na Južnej triede pri Congress Hotel Centre v Košiciach podporný pochod, a následne aj protestné zhromaždenie na Hlavnej ulici, na ktorých chcú upozorniť na nízke mzdy zamestnancov, regionálne rozdiely v ich mzdovom ohodnotení, ale aj stúpajúce životné náklady, ktoré negatívne ovplyvňujú životnú úroveň Slovákov.
Zástupcovia Odborového zväzu (OZ) KOVO podporujú plánovaný rast minimálnej mzdy. Súvisí to najmä s nespokojnosťou zamestnancov s výškou ich súčasných platov. Aj preto plánujú usporiadať v utorok, 19. marca, verejné protestné zhromaždenie v Košiciach, na ktorom chcú na problémy s nízkou mzdou poukázať. Tieto slová zazneli tlačovej besede OZ KOVO, ktorá sa konala 7.marca v Prešove.
Zástupcovia najväčšieho a najsilnejšieho odborárskeho hnutia kovopriemyslu v Nemecku diskutovali na piatkovej (21.9.) konferencii v Bratislave so svojim slovenským partnerom – Odborovým zväzom KOVO – o aktuálnej politickej a odborovej politike na Slovensku a v Nemecku, a tiež o mzdovom a tarifnom systéme v oboch krajinách. Cieľom spoločného stretnutia bola aj výmena informácií o aktuálnom vývoji v automobilovom priemysle.
V medzinárodných dokumentoch Európskej únie ako aj v Ústave Slovenskej republiky sa deklaruje odmena za vykonanú prácu pre zamestnanca v takej výške, aby jemu a jeho rodine zabezpečila dôstojnú životnú úroveň. Mal by zamestnávateľ pri odmene zamestnancov brať do úvahy aj sociálny rozmer mzdy alebo nie? Patria morálno-etické princípy a hodnoty k podnikaniu? Európsky pilier sociálnych práv definuje 20 princípov a práv v troch hlavných oblastiach, a to prístup na trh práce, spravodlivé pracovné a mzdové podmienky a podporou sociálnej ochrany a inklúzie. Deklarácia o sociálnych právach má pôsobnosť v celej Európskej únii a jej cieľom je prispieť k spravodlivejšej a sociálnejšej Európe.