Adrián ŠUBA. Zamestnanec, otec, syn, odborový predák… Poviete si – človek ako mnohí ďalší. A predsa iný. Adrián je odborový funkcionár, predseda Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO AITS v Nitre, ktorú tam v roku 2022 spoluzakladal. Potajme, aby sa nezopakovalo to, čo už viackrát predtým v iných podnikoch – keď sa zamestnávateľ dozvedel o snahách založiť odborovú organizáciu vo svojom podniku, urobil maximum pre jej likvidáciu – vrátane prepustenia ľudí, ktorí v nej mali pôsobiť ako odboroví funkcionári. To potom nadobro odradilo aj ostatných vstúpiť do odborov…
Treba povedať, že firma AITS (Air International Thermal Slovakia) sa vo svojom portfóliu venuje výrobe a montáži klimatizačných jednotiek do automobilov a je súčasťou nadnárodnej korporácie. Aj keď spočiatku sa pôsobenie odborov v podniku zdalo byť v poriadku, po čase sa situácia začala meniť. Súviselo to nielen s vyjednávaním vyšších miezd zamestnancov, ale aj so snahou o zlepšenie bezpečnosti a ochrany zamestnancov na pracovisku, keď odborová organizácia poukázala na viaceré problematické, dokonca i nezákonné nariadenia (spomeňme napr. nariadenie práce v sobotu bez prerokovania a súhlasu odborovej organizácie tak, ako to ustanovuje Zákonník práce). Podnety pribúdali, rovnako aj návštevy inšpektorov práce – a konflikty sa začali stupňovať.
Problematická komunikácia sa preniesla aj do kolektívneho vyjednávania. V začiatkoch pôsobenia odborovej organizácie sa im napr. podarilo vyjednať prvú kolektívnu zmluvu, platnú od 1.1.2023 do 31.12.2025 s tým, že každoročne môžu nanovo dojednávať mzdové dodatky, pričom hneď na úvod dohodli navýšenie základných tarifných miezd zamestnancov o 11%, taktiež zavedenie 13. a 14. mzdy, navýšenie sociálneho fondu, zavedenie odmien pre zamestnancov podľa odpracovaných rokov atď… A následne, od januára 2024, dohodli nové mzdové navýšenie tarifných miezd zamestnancov o ďalších 8% i ďalšie benefity a zvýhodnenia.
Sledovanie a výpoveď
Táto situácia sa však už nezopakovala. Naopak, predseda Adrián ŠUBA mal čoraz viac indícií, že sa stáva nepohodlným a snažia sa ho mať pod kontrolou. Dôkazom bol aj predminulý rok, kedy mu nad kanceláriu, kde pôsobil a kde mal dve strany presklené, nad vchod namontovali dve kamery, vďaka ktorým mohli sledovať, kto k nemu prichádza, kedy odchádza, ako dlho sa zdržal…
Vyvrcholením bolo, keď mu – ako predsedovi a iniciátorovi podnetov viacerých porušení Zákonníka práce na pracovisku potom, ako na to upozornil príslušný inšpektorát práce – bola udelená ochrana – ako pre oznamovateľa protispoločenskej činnosti. To ho však neochránilo pred prepustením.
„Ukázalo sa však, že tato ochrana bola nakoniec bezzubá – zamestnávateľ dostal od úradu súhlas s mojou výpoveďou. Úrad totiž skúma len priamy súvis s daným podnetom. V prípade, ak ma zamestnávateľ nejde vyhodiť priamo kvôli danému podnetu, ale niečomu inému, tak mu to zákon umožňuje,“ hovorí A. ŠUBA.
Pripomeňme, že Adrián ŠUBA pracoval štyri roky vo firme AITS ako technik merania – a na tejto pozícii nebol jediný. Výpoveď z tejto pozície však dostal len on a popritom ďalší deviati ľudia z iných pracovísk (z toho dvaja boli tiež v odboroch) – a to z tzv. organizačných dôvodov, kedy sa vraj mala jeho funkcia rušiť. A hoci zákon hovorí, že mu v takomto prípade mala byť ponúknutá náhradná práca, nestalo sa tak. Rovnako je na prepustenie odborového funkcionára – navyše predsedu – potrebný súhlas odborovej organizácie (v zmysle § 240 Zákonníka práce). Ani to sa nestalo.
Od 1. marca mu tak začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota a celý prípad skončí pred súdom práve pre neprávoplatné skončenie pracovného pomeru. Aj keď právo a spravodlivosť sú na jeho strane, zamestnávateľovi to evidentne neprekáža a náklady s tým spojené mu za to stoja. Výsledkom totiž bude ochromenie odborovej organizácie a v konečnom dôsledku i zastrašenie jej členov v duchu- ak budete vystupovať ako Adrián, môžete tak aj skončiť!
Nie je prvým prepusteným predsedom
Bohužiaľ, Adrián ŠUBA nie je u nás prvým prepusteným predsedom, ktorý doplatil na svoje odborárske pôsobenie. Spomeňme prípad bývalého predsedu Miroslava CHLÁDEKA z KIE Slovakia, ktorý súd o neprávoplatné skončenie pracovného pomeru po piatich rokoch vyhral, ale aj Miloša KAPUŠA z firmy Booster Precision Components (BPC) v Beluši, ktorý bol ako odborový predák v rovnakej situácii presne pred dvoma rokmi – a tiež dnes pracuje inde, ale aj ďalších – Viktora POKOJNÉHO, predsedu zo ZO OZ KOVO AMS v Bratislave a podobný osud zrejme čaká aj predsedu Juraja KARASKU zo ZO OZ KOVO Orava- Liptov (posledné dve menované odborové organizácie pôsobia v dopravných spoločnostiach).
„Prepúšťanie odborárov vo vyspelom demokratickom svete je červenou čiarou, za ktorú väčšina zamestnávateľov nejde. Na Slovensku sa to však v poslednom období stáva častým a nebezpečným trendom. Prepustenie odborového funkcionár je však zlou vizitkou aj pre zamestnávateľa, lebo je znakom, že sociálny dialóg nefunguje,“ uviedla k danému predsedníčka Rady OZ KOVO, Monika BENEDEKOVÁ a dodala: „Toto nie je len prípad jedného človeka, ale útok na základné práva všetkých pracujúcich. Ak dnes dovolíme, aby bol odborový predák perzekvovaný za svoju činnosť, zajtra môže byť vystavený rovnakému tlaku ktorýkoľvek zamestnanec, ktorý sa postaví za spravodlivosť,“ vyhlásila.
Podobnú skúsenosť prezentovala aj Monika UHLEROVÁ, prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR, ktorá – spolu s ďalšími odborovými zväzmi či odborovými organizáciami, verejne deklarovala podporu prepustenému odborárovi.
„Už sme zaregistrovali takéto tlaky aj v nevýrobnom sektore, vo verejných službách, verejnej správe, v školstve,“ povedala. Zdôraznila, že KOZ SR bude vždy stáť za svojimi odborovými zväzmi, odborovými organizáciami a za každým jedným členom a členkou, ktorí budú vystavení takýmto tlakom. Zároveň skonštatovala, že bude nevyhnutná aj legislatívna zmena, ktorá bude oveľa silnejšie chrániť odborárov a tých, ktorí sa rozhodnú bojovať za lepšie pracovné podmienky a za práva všetkých zamestnancov.
V tomto smere zástupcovia odborov dúfajú v spoluprácu s verejne činnými politikmi, ako sú napr. Artur BEKMATOV, poradca predsedu vlády SR v oblasti pracujúcich, sociálnych vecí a spolupráce s odbormi či europoslanec Branislav ONDRUŠ, ktorý sa tejto téme venoval už aj pred svojim pôsobením v Európskom parlamente, ešte ako štátny tajomník ministerstva práce. Obaja podporili A.ŠUBU aj na nedávnej tlačovej besede (25.3.2025) v centrále OZ KOVO v Bratislave.
„To, že tento problém má aj významnú európsku dimenziu, a že trápi aj iné členské krajiny EÚ, dokazuje napr. stanovisko Európskeho parlamentu, prijaté na decembrovej plenárnej schôdzi vo vzťahu k návrhu revízie smernice o európskych zamestnaneckých radách, v ktorých Parlament nežiada len posilnenie samotných zamestnaneckých rád, ale dopĺňa do tohto stanoviska aj niekoľko legislatívnych bodov, ktoré majú zaviazať členské štáty, aby posilnili postavenie a predovšetkým ochranu odborových funkcionárov,“ hovorí B. ONDRUŠ a ďalej dodáva: „Napríklad, jeden z našich legislatívnych návrhov žiada, aby členské štáty boli povinné zaviesť nástroj akéhosi predbežného súdneho opatrenia v prípade prepúšťania odborových funkcionárov, kým nedôjde k rozhodnutiu v merite veci, či vôbec prepustenie zamestnanca je alebo nie je v súlade so zákonom.“
Čo sa nakoniec podarí v tomto smere dosiahnuť a legislatívne podchytiť, ukáže čas. Faktom je, že aj keď súdne konanie skončí v prospech prepusteného odborára, trvá to niekoľko rokov a stále je to pre zamestnávateľov menej nákladné, ako napr. plošné zvyšovanie miezd či benefity, ktoré práve odbory v týchto firmách dojednávajú. Nie je totiž tajomstvom, že tam, kde odbory pôsobia (štatistika OZ KOVO), sú o viac ako 21% vyššie mzdy ako v podnikoch, kde odbory nie sú.
Odborový zväz KOVO pritom na podporu prepusteného Adriána ŠUBU naplánoval na 1. apríla 2025 o 13.45 hod. podporné zhromaždenie, a to priamo pred firmou AITS v Nitre. Zúčastniť sa ho plánujú kováci z rôznych kútov Slovenska i zástupcovia iných odborových zväzov a organizácií, vrátane KOZ SR či europoslanca B.ONDRUŠA.
Odborový zväz KOVO spolu so svojou strešnou organizáciou – KOZ SR – zároveň vyzývajú všetkých zamestnancov, aby sa nebáli obhajovať svoje práva, a apelujú na verejnosť, politikov aj médiá, aby sa pripojili k tlaku na dodržiavanie spravodlivosti a rovnosti v pracovných podmienkach ľudí v tomto štáte! Lebo tam, kde dnes vyhodia odborového predáka, zajtra môžu vyhodiť ktoréhokoľvek z nás!