Články Poradenstvo Pracovno-právna poradňa

Môže byť skončenie pracovného pomeru doručené e-mailom?

V súvislosti s nedávno prijatou novelou Zákonníka práce sa naši právnici stretli so situáciou, kde zamestnanec obdržal od zamestnávateľa výpoveď e-mailom, pričom ten sa pritom odvolával práve na novelu Zákonníka práce č. 350/2022 Z.z.. Je takýto postup zamestnávateľa správny?  

Aktuálne daný právny stav neumožňuje zamestnávateľom, aby zamestnancom doručovali skončenie pracovného pomeru výpoveďou elektronicky, a to ani v nadväznosti na novelu Zákonníka práce, ktorá je účinná od 1. novembra 2022. Je tomu tak preto, že výpoveď je písomnosť zamestnávateľa, týkajúca sa skončenia pracovného pomeru, ktorú podľa ust. § 38 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný doručiť zamestnancovi do vlastných rúk. Zamestnávateľ je povinný takúto písomnosť doručiť zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Len ak to nie je možné, možno takúto písomnosť doručiť poštovým podnikom ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou „do vlastných rúk“. Ide pritom o kogentné (nariaďujúce) ustanovenie zákona, od ktorého sa zamestnávateľ nemôže odchýliť, t.j. nemôže písomnosť, týkajúcu sa skončenia pracovného pomeru, doručovať iným spôsobom, než mu zákon dovoľuje. Novelou, o ktorú sa zamestnávateľ opiera, nedošlo k zmene, týkajúcej sa podmienok pre doručovanie písomností, týkajúcich sa vzniku, zmeny alebo skončenia pracovného pomeru či vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy. Zmena, na ktorú si dovolíme upozorniť, vzťahujúca sa na doručovanie  písomností, týkajúcich sa vzniku, zmeny alebo skončenia pracovného pomeru či vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy, pokiaľ dôjde k ich doručovaniu prostredníctvom poštového podniku, spočíva v odbernej lehote, nakoľko od 1.11.2022 zamestnávateľ nesmie určiť pre zásielku odbernú lehotu kratšiu ako desať dní.   

Záverom je teda potrebné konštatovať, že podľa ust. § 61 ods. 1 Zákonníka práce, VÝPOVEĎ MUSÍ BYŤ PÍSOMNÁ A DORUČENÁ, INAK JE NEPLATNÁ! Pokiaľ ide o jej doručovanie, zákon stanovuje kogentné (nariaďujúce) podmienky v nadväznosti na ust. § 38 Zákonníka práce, preto, ak je výpoveď z pracovného pomeru doručená zamestnancovi e-mailom, potom zamestnávateľ postupuje v priamom rozpore s ust. § 38 ods. 1 Zákonníka práce a takáto výpoveď nemôže byť platná, a to ani za predpokladu, ak by bola podpísaná a odoslaná so zaručeným elektronickým podpisom. Aktuálna právna úprava neumožňuje elektronickú formu doručovania písomností týkajúcich sa skončenia pracovného pomeru.

Značky: