Články Aktuality

Má nárok zamestnanec na pracovné voľno s náhradou mzdy aj pri nepriaznivom počasí?

Ak sa zamestnanci nevedia dostať do práce z dôvodu zlého počasia, majú nárok na pracovné voľno. Zamestnávateľ im musí – podľa okolností – poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez nej, prípadne sa s nimi môže dohodnúť na čerpaní dovolenky, odpracovaní zmeškaného pracovného času v iné dni alebo na práci z domu. Upozornilo na to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Zákonník práce všeobecne rieši aj otázku prekážky v práci na strane zamestnanca, ak sa nevie dostať do práce pre poveternostné vplyvy, ako aj na strane zamestnávateľa, ak zamestnancovi nevie pre poveternostné vplyvy prideľovať prácu,“ uviedlo ministerstvo.

Pracovné voľno s náhradou mzdy

Pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 1 deň, musí poskytnúť zamestnávateľ pracovníkovi so zdravotným postihnutím, ktorý sa nemôže dostať do zamestnania vlastným vozidlom z poveternostných dôvodov.

Pracovné voľno bez náhrady mzdy

Nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas má zamestnanec, ktorý sa nemôže dostať do práce z dôvodu prerušenia premávky alebo meškania pravidelnej verejnej dopravy. V tomto prípade ide o znemožnenie včasného príchodu zamestnanca na pracovisko z dôvodu prekážok na ceste na pracovisko. Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca, ak ten nemohol dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom. Napríklad, ak zamestnanec mešká do práce z dôvodu meškania vlaku, zamestnávateľ meškanie zamestnanca ospravedlní, ak nemal možnosť dostaviť sa do práce autobusom. V závislosti od okolností zamestnávateľ nemôže od zamestnanca požadovať, aby sa na pracovisko dostavil napríklad taxíkom, ktorý by v prípade veľkej vzdialenosti bydliska zamestnanca od pracoviska bol spojený s neprimeranými nákladmi na dopravu, a teda by nepredstavoval primeraný prostriedok.

Okrem toho, zamestnávateľ môže zamestnancovi udeliť ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy na jeho žiadosť alebo z iných vážnych dôvodov, najmä na vybavenie osobných, rodinných či iných dôležitých vecí, ktoré nemožno riešiť mimo pracovného času.

Firmy sa následne môžu dohodnúť so svojimi pracovníkmi aj na inom spôsobe náhrady práce. Zo Zákonníka práce vyplýva, že zamestnávatelia môžu poskytnúť zamestnancom aj čerpanie dovolenky, odpracovanie zmeškaného času inokedy alebo prácu z domu.

Náhrady mzdy za prekážky

Počas trvania pracovného pomeru však môžu nastať také skutočnosti, ktoré zamestnancovi bránia vo výkone práce alebo znemožňujú zamestnávateľovi prideľovať zamestnancovi prácu. Zákonník práce pre tieto skutočnosti používa pojem prekážky v práci.

Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť absenciu zamestnanca v určitých, zákonom stanovených prípadoch, kedy je povinný poskytovať zamestnancovi aj náhradu mzdy. Ide o päť základných kategórií prekážok v práci na strane zamestnanca:

  • prekážky z dôvodu všeobecného záujmu,
  • plnenie brannej povinnosti a plnenie úloh v ozbrojených silách,
  • zvyšovanie kvalifikácie,
  • dôležité osobné prekážky v práci,
  • dočasné prerušenie výkonu práce.

Prekážky v práci môžu vzniknúť aj na strane zamestnávateľa, ktorý nie je schopný prideliť svojim zamestnancom prácu. „Môže ísť napríklad o prestoj, ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok, spôsobený poruchou na strojovom zariadení, alebo v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami – ak zamestnanec nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ spresnil rezort práce.

Ďalšou prekážkou v práci môžu byť priamo poveternostné vplyvy. Týka sa to napríklad zaplavených polí, kde sa zbiera úroda, alebo stavieb, kde je silný vietor, pričom môžu byť neprístupné a zatopené. V zmysle § 142 ods. 2 Zákonníka práce, ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé počasie, tak mu zamestnávateľ musí poskytnúť náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Pojem nepriaznivých poveternostných vplyvov Zákonník práce nevymedzuje.

Nadpracovanie pracovného voľna

Ak zamestnanec nadpracúva pracovné voľno, ktoré mu bolo poskytnuté na jeho vlastnú žiadosť, alebo čas, ktorý odpadol kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam, nejde o prácu nadčas. To znamená, že tento čas sa nebude započítavať do limitov pre prácu nad rámec bežného pracovného času.

Práca z domu (home office) ako riešenie

V posledných rokoch, najmä počas pandémie, sa práca z domu (home office) stala bežným riešením v situáciách, keď je fyzický prístup na pracovisko problematický. Ak zlé počasie znemožní váš príchod do práce, mnohí zamestnávatelia umožňujú zamestnancom pracovať z domu. V takom prípade môžete pokračovať v plnení svojich pracovných povinností bez prerušenia a zároveň predídete problémom so zameškaným časom či znížením mzdy. Možnosť práce z domu však závisí od charakteru vašej pracovnej pozície a podmienok, ktoré sú dohodnuté v pracovnej zmluve alebo na základe individuálnej dohody so zamestnávateľom. Ak je práca z domu pre vás možná, je ideálne ju vopred prejednať so zamestnávateľom a nastaviť potrebné podmienky.

Čo si z toho odniesť?

Ak zlé počasie znemožní vašu cestu do práce, okamžite informujte svojho zamestnávateľa a dohodnite sa na ďalšom postupe.  V prípade prekážky na strane zamestnanca z dôvodu nepredvídaného prerušenia premávky alebo meškania pravidelnej verejnej dopravy patrí pracovné voľno iba na nevyhnutne potrebný čas a bez náhrady mzdy. Ak pôjde o prekážku na strane zamestnávateľa pre nepriaznivé poveternostné vplyvy (napríklad obdobie vysokých horúčav či záplav v stavebníctve), má zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy vo výške najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

Ak ide o zatvorenie škôl a predškolských zariadení z dôvodu poveternostných podmienok, ak zároveň nespadá pod niektorú z dôležitých osobných prekážok na strane zamestnanca podľa § 141 Zákonníka práce, tak uvedené nie je ospravedlniteľnou prekážkou na strane zamestnanca ani prekážkou na strane zamestnávateľa.

Zdroj: Ministerstvo práce, soc.vecí a rodiny SR, spracované redakciou

Aj tento článok nájdete na webe v časopise PRIORITY