Články Archív Medzinárodné informácie

Krajiny, ktoré neinvestujú do digitálnej transformácie, riskujú, že svoj priemysel i pracovné miesta v ňom stratia.

Regionálne rozdiely, rozdiely vo veľkosti spoločností a investičné medzery bránia prechodu na digitalizovanú spoločnosť – to nám ukazujú výskumy uskutočnené v mene industriAll Europe a dôkazy zhromaždené na regionálnych workshopoch. Priemyselná stratégia EÚ môže byť účinná, iba ak budú aktívne aj členské štáty s jasnou politickou víziou.

Krajiny, ktoré v súčasnosti neinvestujú do digitálnej transformácie, riskujú, že svoj priemysel a pracovné miesta pre svojich pracovníkov stratia.

Zistenia výskumu boli prezentované počas prvých troch webinárov v rámci série regionálnych workshopov *, ktoré sú súčasťou projektu financovaného EÚ analyzujúceho vplyv digitalizácie v našich odvetviach. Rozsah projektu bol rozšírený o analýzu súčasnej krízy digitálnej transformácie našich odvetví.

Digitalizácia priemyslu vo veľkej miere závisí od niekoľkých kľúčových bodov, ktoré je potrebné zohľadniť pri diskusiách o štrukturálnej podpore a zamestnanosti vhodnej pre budúcnosť. Plán obnovy Európskej únie „Nová generácia EÚ“ sa snaží tieto výzvy riešiť. Keďže je 20% rozpočtu vyčlenených na investície do digitalizácie, je jasne rozpoznateľná politická vôľa na urýchlenie transformácie.

Realita však ukazuje, že regionálna a hospodárska nerovnováha brzdí investície do digitálnej transformácie. V dôsledku toho sú pracovníci vystavení riziku straty zamestnania. Naše workshopy odhalili, že digitálne investície, najmä v rámci plánu obnovy, sú pre väčšie a nadnárodné spoločnosti (MNC) rozhodne jednoduchšie ako pre malé a stredné spoločnosti (SME). Spoločnosti, ktoré už v minulosti investovali do digitálnej infraštruktúry, sú lepšie pripravené na budúce výzvy ako tie, v ktorých sa zastavili investície. Problémom sú tiež sektorové rozdiely.

Niektorým spoločnostiam jednoducho chýbajú finančné prostriedky na to, aby investovali do transformácie svojho obchodného modelu, alebo aby dokonca vytvorili zodpovedajúcu stratégiu. To prispieva k znepokojujúcemu trendu, že niektoré členské štáty neuprednostňujú digitalizáciu. Mnoho krajín nezačlenilo explicitné kapitoly o digitalizácii priemyslu do svojich národných plánov obnovy a odolnosti (NRRP). Toto je premárnená príležitosť pre priemysel aj pre pracovníkov. Krajiny, ktoré momentálne neinvestujú do digitálnej transformácie, riskujú, že svoje odvetvie a pracovné miesta pre svojich pracovníkov stratia.

Účinky vedľajších účinkov investícií do iných sektorov nebudú stačiť na záchranu tohto odvetvia. Vlády by preto mali prehodnotiť svoju stratégiu a vyvinúť stimuly pre ďalšie investície do digitalizovaného priemyslu zakotvené v koherentnej národnej priemyselnej politike v súlade s hlavnými programami Európskej únie.

Na druhej strane existuje veľa správ od spoločností, ktoré sa snažia nasmerovať peniaze z obnovovacích fondov do už naplánovaných projektov. To zjavne nepomôže zotaveniu ekonomiky. Pracovná sila je navyše v mnohých krajinách taká lacná, že spoločnostiam jednoducho chýbajú stimuly investovať do optimalizácie a digitalizácie procesov. Je to krátkozraké, pretože to ohrozuje budúcnosť priemyslu. Sociálne partnerstvo a kolektívne vyjednávanie je nevyhnutné na riešenie týchto nedostatkov, ktoré ohrozujú budúcnosť priemyslu, a je zjavná potreba zbližovania miezd smerom nahor.

Jadrom problému sú často krajiny, ktorým chýba politická vízia odvetvia vhodného pre budúcnosť. Priemyselná stratégia EÚ pomôže, ale môže byť účinná, iba ak budú aktívne aj členské štáty. Naše výskumné správy a správy odborových zväzov ukázali, že krajiny s vlastnou priemyselnou stratégiou sú v transformácii priemyslu pokrokovejšie ako iné krajiny. Zaostávajúcimi krajinami sú často krajiny, v ktorých sa so sociálnymi partnermi neuspokojuje dostatočná konzultácia o budúcnosti ich sektorov a zamestnanosti v ich regiónoch. Vo väčšine prípadov je to umocnené nedostatkom priemyselnej súdržnosti a vízie pre odvetvie vhodné pre digitálny vek, ktoré zahŕňa a ovláda digitálne technológie so kvalifikovanou pracovnou silou.

Isabelle Barthès, zástupkyňa generálneho tajomníka pre priemysel v celej Európe: „Opakujeme našu výzvu národným vládam, aby konzultovali sociálnych partnerov s návrhom a implementáciou národných plánov obnovy a odolnosti a zamerali sa na digitálnu transformáciu priemyslu. Krajiny, ktoré v súčasnosti neinvestujú do digitálnej transformácie, riskujú, že svoje odvetvie a svojich pracovníkov stratia. Naše dôkazy ukazujú, že pracovníci, priemysel a vláda musia konať spoločne, aby dosiahli digitálnu transformáciu priemyslu. Pre pracovníkov, regióny aj priemysel je potrebná jasná politická vízia priemyslu budúcnosti. “

* V januári 2021 sa organizovali regionálne workshopy pre juh Európy (Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko) a stredovýchodné oblasti (Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko) a pre región stredný západ (Rakúsko, Česko, Slovensko, Holandsko a Belgicko) začiatkom februára. Koncom tohto mesiaca bude nasledovať workshop pre región západ-sever (Fínsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo).

Značky: