Európska federácia pracovníkov v doprave (ETF) a industriAll Europe ukončili 8. septembra spoločný projekt budovania spravodlivého prechodu na inteligentnú a udržateľnú mobilitu.
Projekt, financovaný Európskou úniou, bol prvým veľkým spoločným projektom medzi ETF a industriAll Europe. Obe organizácie, zastupujúce zamestnancov, pokrývajú približne 20 miliónov pracovníkov v európskom ekosystéme mobility: dopravných služieb a pracovníkov vo výrobe vozidiel v celom dodávateľskom reťazci.
Odvetvie európskej dopravy čelí obrovskej výzve – dosiahnuť 90 % zníženia emisií skleníkových plynov z dopravy, a to do roku 2050. Projekt sa preto zameral na sociálne vplyvy tejto zelenej transformácie, ale aj na digitálnu transformáciu v štyroch druhoch dopravy – železničnej, cestnej, námornej a civilnej leteckej – a s tým súvisiacu výrobu dopravných zariadení. Podporil ho výskum poradenskej spoločnosti Spin 360. Projekt sa zameral najmä na vplyv dekarbonizácie, očakávaný prechod na iné druhy dopravy a súvisiace nové dopravné potreby na zamestnanosť, zručnosti a pracovné podmienky. Séria 10. sektorových seminárov, navštevovaných zástupcami odborových zväzov zo sektorov dopravy a výroby dopravných zariadení v rôznych vyhľadávacích miestach, umožňuje zdieľať svoje skúsenosti a vidieť realitu počas návštevy na mieste.
Výskum a zistenia z workshopov boli prezentované v záverečnej správe na výstupnej záverečnej konferencii. Pripravuje sa súbor politických záverov a odporúčaní na základe spoločného chápania budúcich výsledkov a nástrojo,v a potrebných zdrojov na zvládnutie zmien.
Medzi kľúčové zistenia patrí:
- Inkluzívna a udržateľná mobilita : ETF a industriAll Europe sa zasadzujú za to, aby bola mobilita ľudí inkluzívna, prístupná a cenovo dostupná a aby mobilita tovaru bola prístupná a efektívna.
- Kvalitná infraštruktúra : IndustriAll Europe a ETF zdôrazňujú dôležitosť kvalitnej infraštruktúry pre efektívnu a bezpečnú mobilitu, vrátane fyzickej, kŕmnej/palivovej, logistickej a dopravnej infraštruktúry.
- Zapojenie pracovníkov : ETF a industriAll Europe zdôrazňujú dôležitosť pracovníkov pri budovaní, prevádzke a opravách systémov udržateľnej mobility a vyzývajú na sociálny dialóg a zapojenie do rozhodovania s cieľom zvládnuť prechod.
- Hodnotenie sociálneho vplyvu: IndustriAll Europe a ETF kritizujú nedostatok riadneho hodnotenia sociálneho vplyvu pre politiky, súvisiace s ekologickou a digitálnou transformáciou.
- Nedostatok zručností a pracovných síl : ETF a priemysel v Európe Identifikovali nedostatok pracovnej sily a zručností ako hlavný problém, ktorý ovplyvňuje celú oblasť dopravy aj výroby. Treba sa zaoberať aj praktikami sociálneho tlmenia, subdodávateľskými zmluvami a offshoringom.
- Medzisektorová spolupráca : Obe organizácie zdôrazňujú význam holistického prístupu, ktorý prepája dopravnú a priemyselnú politiku a zapája pracovníkov a občanov.
Rozhodujúce je, že projekt ukázal, že existujúce nástroje spravodlivej transformácie nie sú žiadne uplatniteľné na všetky naše priemyselné odvetvia. V súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2024 a budúcim pracovným programom Európskej komisie sa preto ETF a industriAll Europe zaväzujú lobovať v európskych inštitúciách za solídny plán spravodlivej transformácie pre sektor mobility.
Judith Kirton-Darling , zástupkyňa generálneho tajomníka industriAll Europe, povedala:
„Naše rozsiahle diskusie a spoločné analýzy uskutočnené počas minulého roka viedli k lepšiemu vzájomnému pochopeniu výziev, ktorým čelia naše sektory v kontexte dvojitých prechodov. Existujú spoločné obavy a existujú rozdiely v spôsoboch, akými tieto prechody ovplyvňujú naše pracovné miesta, pracovné podmienky a rozsah výziev rekvalifikácie/zvyšovania zručností/náboru.“
„Spolu je však jasné, že dôvod na vytvorenie rámca práv a zdrojov na zabezpečenie spravodlivého prechodu pre pracovníkov v dopravnom a výrobnom priemysle je zdrvujúci a potreba je naliehavá. Musíme zabezpečiť, aby pracovníci boli aktérmi svojho vlastného osudu a aby sa s nimi nezaobchádzalo ako s príjemcami politických alebo podnikových rozhodnutí. Toto je jediná cesta k spravodlivému prechodu.“
Sabine Trier , zástupkyňa generálneho tajomníka ETF, povedala:
„V kontexte naliehavých klimatických zmien a viacerých kríz, ktoré postihujú našich pracovníkov v doprave a výrobe, stojíme v kľúčovom momente. Klimatická kríza, energetické výzvy a rozdeľujúca politika ohrozujú našu cestu k udržateľnej budúcnosti. Máme však na mysli jasné riešenie: „spravodlivý prechod“, ktorý zahŕňa sociálnu a environmentálnu udržateľnosť.“
„Pre dosiahnutie tohto cieľa žiadame Európsku komisiu, aby nadviazala dialóg so sociálnymi partnermi o cieľoch dekarbonizácie do roku 2040, zabezpečila sociálnu podmienenosť dopravy pri financovaní odvetvia a mobility a vo svojom novom pracovnom programe a zabezpečila, aby „spravodlivá transformácia“ zostala ústredným prvkom dopravy a inteligentným a udržateľným ekosystémom mobility“. Musíme tiež monitorovať národné programy budúcnosti, musíme investovať proti sociálnemu tlmeniu zručností sily. Týmito riešeniami zmenšujeme priepasť medzi problémami a riešeniami a pracujeme na udržateľnej a udržateľnej doprave.“
#etf #udrzatelnamobilita #zamestnancidopravy