Otázka: Pracujem v strojárskej fabrike ako operátor už 26 rokov. Každý deň na zmene zdvíham komponenty o hmotnosti cca pol kg ,ale neprekračujem hmotnostný limit. Každé ráno však cítim, že moje ruky sú nejako menej ohybné a tiež cítim strnulosť prstov.. Mohla by to byť v mojom prípade choroba z povolania ?
Odpovedá zväzový inšpektor bezpečnosti práce (ZIBP) na Metodickom pracovisku OZ KOVO v Bratislave, Mgr. Peter RAMPAŠEK:
Aby bola choroba z povolania /CHZP/ pre vás uznaná, musí – v zmysle zákona č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia – spĺňať tieto podmienky:
1. Musí byť priznaná príslušným špecializovaným pracoviskom
2. Musí byť zaradená do zoznamu chorôb z povolania
3. Vznikla zamestnancovi u zamestnávateľa pri plnení pracovných úloh.
Ak sa domnievate, že príčinou vášho ochorenia je práve vami vykonávaná práca, tak treba postupovať nasledovne:
- Oboznámte svojho ošetrujúceho lekára s vašimi zdravotnými ťažkosťami a aj s okolnosťami vykonávanej práce pre zistenie podozrenia na súvis tohto ochorenia s výkonom práce. Váš ošetrujúci lekár nemôže rozhodnúť, ale podozrenie môže potvrdiť, prípadne vyvrátiť na základe vyšetrenia a anamnézy. V prípade potvrdeného podozrenia vás môže odoslať na vyšetrenie k lekárovi so špecializačným odborom pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo (Klinika pracovného lekárstva – KPL).
- Špecializované pracovisko/ KPL/ bude potrebovať odborné stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Okrem posúdenia vášho zdravotného stavu musí prijatiu rozhodnutia ohľadom uznania choroby z povolania predchádzať tzv. odborné stanovisko pri podozrení na chorobu z povolania, ktoré na požiadanie špecializovaného pracoviska vypracuje príslušný orgán verejného zdravotníctva (Regionálny úrad verejného zdravotníctva- RÚVZ). Jeho obsahom je výsledok prešetrenia vašich pracovných podmienok a spôsobu vykonávanej práce priamo vo fabrike. Stanovisko by malo byť vypracované najneskôr do 30 dní od prijatia žiadosti od špecializovaného pracoviska. V prípade nutnosti zložitejšieho prešetrovania môže byť uvedená lehota predĺžená o ďalších 60 dní.
Záver odborného stanoviska RÚVZ sa poskytne na požiadanie vášmu zamestnávateľovi a aj vám, ako posudzovanej osobe s podozrením na chorobu z povolania..
Lekársky posudok, vydaný špecializovaným pracoviskom na základe klinického nálezu (odbor pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo).
Ak nejde o sporný prípad, môže špecializované pracovisko do 30 dní od prijatia odborného stanoviska rozhodnúť formou lekárskeho posudku o:
a) uznaní choroby z povolania; za deň uznania choroby z povolania sa považuje deň vydania uvedeného lekárskeho posudku;
b) neuznaní choroby z povolania.
V sporných či zložitých prípadoch sa lekársky posudok vypracuje až v lehote 30 dní od prijatia stanoviska regionálnej alebo celoslovenskej komisie.
Rozhodovanie regionálnej komisie
V sporných alebo nejednoznačných prípadoch postupuje špecializované pracovisko posudzovanie podozrenia na chorobu z povolania regionálnej komisii na posudzovanie chorôb z povolania.Ide o komisiu, zriadenú v univerzitných nemocniciach (Bratislava, Košice, Martin), pričom rozhoduje tá z nich, ktorá má sídlo najbližšie k miestu vášho pracoviska.
Stanovisko regionálnej komisie musí byť vypracované najneskôr v lehote 30 dní od prijatia žiadosti od špecializovaného pracoviska. Následne je postúpené špecializovanému pracovisku, pre ktoré sú závery regionálnej komisie záväzné.
- V najzložitejších prípadoch sa prípad dostáva až pred celoslovenskú komisiu.
V obzvlášť zložitých prípadoch postupuje špecializované pracovisko prípad Celoslovenskej komisii na posudzovanie chorôb z povolania.
- V prípade nespokojnosti je možné iniciovať opätovné posudzovanie zdravotného stavu.
Ak so záverom lekárskeho posudku nesúhlasíte vy (pretože vám choroba z povolania nebola uznaná) alebo s ním, naopak, nesúhlasí váš zamestnávateľ (lebo vám choroba z povolania bola uznaná), umožňuje zákon aj opätovné posúdenie prípadu. Vykonáva sa na základe písomnej žiadosti, podanej celoslovenskej komisii do 60 dní od prijatia lekárskeho posudku. Ak už celoslovenská komisia prípad posudzovala, opakované posúdenie sa už realizovať nebude.
Celoslovenská komisia vo veci rozhodne do 60 dní od prijatia žiadosti. Jej stanovisko sa zasiela špecializovanému pracovisku. Ak sa jej názor líši od pôvodného stanoviska špecializovaného pracoviska, premietne sa jej rozhodnutie do nového lekárskeho posudku, vydaného do 30 dní. Pokiaľ sa však s už vysloveným názorom špecializovaného pracoviska stotožní, bude žiadateľ opätovného posúdenia povinný uhradiť vzniknuté náklady špecializovanému pracovisku a príslušnému orgánu verejného zdravotníctva.
- V prípade nespokojnosti s rozhodnutím pre žiadateľa môže byť konečným riešením súdne konanie.