Vzhľadom na súčasnú komplikovanú situáciu na európskom trhu s oceľou a z dôvodu zníženia počtu objednávok budú viacerí zamestnanci nášho najväčšieho hutníckeho podniku – U.S.Steel Košice – do konca tohto roka čiastočne bez pridelenej práce.
Potvrdil to predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice, Juraj VARGA s tým, že vedenie podniku chce takýmto spôsobom preklenúť náročné obdobie a udržať efektívnu štruktúru nákladov.
V tomto duchu sa preto vedenie košického hutníckeho podniku odvolalo na § 142 ods.4 Zákonníka práce a uplatnilo si prekážku na strane zamestnávateľa. „V súlade s Článkom IV. 5 platnej Kolektívnej zmluvy U.S.Steel Košice nebude preto zamestnávateľ čiastočne prideľovať prácu zamestnancom v období od 1.10.2024 do 31.12.2024.Toto opatrenie sa vzťahuje na všetkých zamestnancov spoločnosti U. S. Steel Košice, s.r.o. a U.S. Steel Košice – SBS, s.r.o.“
Ako ďalej dodal, v uvedenom období „nebude dotknutým zamestnancom prideľovaná práca v rozsahu maximálne 50 % plánovaného pracovného času, pričom konkrétny rozsah neprideľovania práce bude určený príslušnými vedúcimi zamestnancami a schválený minimálne na úrovni generálneho manažéra a v spoločnosti U.S. Steel Košice – SBS, s.r.o. na úrovni výkonného manažéra.
Za obdobie trvania prekážky na strane zamestnávateľa sa týmto zamestnancom poskytne náhrada mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku.
Pripravení na dekarbonizáciu
Viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania U.S.Steel Košice Miroslav KIRAĽVARGA nedávno uviedol, že výsledkom investície do dekarbonizácie by malo byť, že sa vo fabrike bude vyrábať také isté množstvo oceľových produktov, avšak emisie skleníkových plynov klesnú o 70 %. „Tento plán bol pripravený a je stále v takom stave, že sa môže rozpracovať, ale práve kvôli tej veľkej transakcii, ktorá bola ohlásená zhruba rok dozadu, že japonský Nippon Steel má záujem o celú korporáciu, vrátanie košických železiarní, tak súčasný manažment a aj súčasní majitelia čakajú na finálne rozhodnutie a nový potenciálny manažment a nový majiteľ tiež chce najprv vedieť, či transakcia bude ukončená a až potom rozhodne, čo ďalej s americkými prevádzkami aj s košickou dekarbonizáciou,“ priblížil.
Zároveň zdôraznil, že projekt nie je možné realizovať bez podpory. „Lebo tá investícia neprinesie to, že budeme vyrábať viac alebo kvalitnejšie, my budeme vyrábať len čistejšie. Čiže je to investícia do ekologickejšej výroby,“ zhodnotil. Slovenská vláda má pritom, podľa jeho slov, záujem pomôcť, minister životného prostredia Tomáš TARABA verejne vyhlásil, že akonáhle padne rozhodnutie, je pripravený nájsť potrebné finančné zdroje na to, aby túto aktivitu podporil.
Prípadná dekarbonizácia by mala dopad aj na zamestnancov. „S tým rátame, a to vedia aj naši odborári, že ak by prišlo k odsúhlaseniu už akéhokoľvek dekarbonizačného plánu, tak najprv bude nasledovať nárast pracovníkov, pretože aj keď nebudú priamo našimi, ale budú to zamestnanci dodávateľov, ktorí u nás budú musieť pracovať. Čiže rátame, že možno bude u nás vtedy pracovať o 2- až 3-tisíc ľudí viac,“ uviedol KIRAĽVARGA. Aktuálne eviduje košická fabrika cca 7700 zamestnancov.
Podľa fabriky by dekarbonizačný plán mal trvať asi tri roky. Po jeho ukončení sa počíta s tým, vlastní kmeňoví pracovníci oceliarní budú buď presunutí v rámci aktuálnej výroby alebo aj mimo nej. Podľa KIRAĽVARGU je ale logické, že v prípade nasadenia novej technológie nebudú potrebovať taký istý počet zamestnancov, ako majú teraz. „Takže tam predpokladám, že by prišlo zase k nejakej dohode a znižovaniu stavov,“ naznačil.
Pripomeňme, že japonská oceliarska spoločnosť Nippon Steel ponúkla v decembri minulého roka za korporáciu U. S. Steel 14,9 miliardy USD (13,48 miliardy eur). Zatiaľ, čo mimo USA získala povolenia od všetkých regulačných úradov a súhlasili s tým aj akcionári U. S. Steelu, predstavitelia Washingtonu – a prezidentskí kandidáti D.Trump a K.Harrisová – to stále odmietajú. Firma Nippon Steel, ktorá pôvodne plánovala dokončiť transakciu už v septembri, následne termín posunula na koniec tohto roka.
Aj tento článok nájdete na webe v časopise PRIORITY