ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** ZODPOVEDNOSŤ ZA BUDÚCNOSŤ VO VEREJNEJ SPRÁVE - MÍTINGY ZAMESTNANCOV ORGANIZUJE KOZ SR - 9.11. KOŠICE, 16.11. BANSKÁ BYSTRICA, 23.11. BRATISLAVA ***  *** OZ KOVO BUDE ZO SVOJIM STÁNKOM 25.10.2017 OD 13,00 HOD. NA MLYNSKEJ ULICI V KOŠICIACH ***  *** ZAPOJTE SA DO PETÍCIE NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 422058
Dnes: 282
Užívateľov online: 4
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

Zamestnanci SAD-iek v Košiciach sú za obnovenie kolektívneho vyjednávania vyššej kolektívnej zmluvy 
V stredu, 25. októbra, sa v Košiciach o 16.00 hod.popoludní stretlo asi 40 zamestnancov piatich autobusových spoločností z východného Slovenska, ktoré zastrešuje Odborový zväz KOVO, aby podporili znovuobnovenie kolektívneho vyjednávania Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa vo verejnej doprave medzi OZ KOVO a Zväzom autobusovej dopravy (ZAD).

Práve na návrh zamestnávateľskej stavovskej organizácie - ZAD- sa totiž kolektívne vyjednávanie vyššej odvetvovej zmluvy v tomto roku neuskutočnilo. Aj preto prítomní nahlas odsúhlasili vyhlásenie, ktoré na zhromaždení prečítala podpredsedníčka Rady OZ KOVO a zároveň hlavná kolektívna vyjednávačka zväzu, Monika Benedeková a v ktorom sa okrem iného uvádza: „Žiadame zamestnávateľov, aby v záujme udržateľnosti verejnej autobusovej dopravy viedli sociálny dialóg so zástupcami zamestnancov, s cieľom vytvoriť dôstojné pracovné podmienky a zabezpečiť také mzdové ohodnotenie, ktoré bude pre zamestnancov dostatočne motivujúce.“ 

Ako skonštatovala podpredsedníčka M.Benedeková: "Už tu bolo jedno obdobie, kedy sme nemali vyššiu kolektívnu zmluvu a viedlo to k tomu, že sa ešte viac prehĺbili a zväčšili rozdiely medzi jednotlivými regiónmi." 

Podľa jej slov pracovné podmienky vodiča sú mimoriadne náročné. "Dlhá pracovná doba, hodiny, ktoré sa dokonca ani nezapočítavajú do fondu pracovného času a tá odmena naozaj nie je tomuto adekvátna. Náš tlak na to, aby sa vytvorili aj adekvátne mzdové podmienky tu je a chceme aj týmto apelovať na ZAD a zamestnávateľov, ktorí sú vo zväze združení, aby prehodnotili svoj postoj a naozaj, aby viedli sociálny dialóg s OZ KOVO, pretože myslíme si, že to je cesta, komunikácia a kolektívne vyjednávanie," skonštatovala M. Benedeková.

Taktiež pripomenula, že aj v minulom roku bolo kolektívne vyjednávanie vyššej kolektívnej zmluvy  náročné a napriek enormnému úsiliu sa so ZAD nepodarilo dohodnúť  na zvýšení priemerných ani tarifných miezd. V súčasnosti tak vodiči v spoločnostiach, kde nemajú dojednanú lepšiu podnikovú kolektívnu zmluvu, podľa súčasne platnej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa  dostávajú tarifnú mzdu na úrovni 2,74 eura na hodinu, čo nedosahuje ani súčasnú úroveň minimálnej mzdy. 

Ako uviedol jeden z prítomných vodičov, ktorý nechcel byť menovaný, jeho priemerná mzda bez príplatkov za nadčasy a ďalšie náležitosti sa pohybuje len okolo 400 eur v čistom, čo je veľmi málo. Za nespravodlivé považuje, že napríklad na západnom Slovensku vodič autobusu zarobí raz toľko ako vodič na východe Slovenska.

„Dôvodom, prečo v súčasnosti chýbajú vodiči nielen v autobusovej, ale aj v nákladnej doprave, je nízka mzda, ktorá nemotivuje. Myslím si, že ani zníženie veku na 21 rokov pre vodičov autobusu situáciu nevyrieši. Ani mladý človek za takú nízku mzdu nebude pracovať. Toto nie je cesta," povedal k danému člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Jozef Balica.

Odborári tiež poukazujú na to, že akútny nedostatok vodičov spôsobuje kolaps dopravy v niektorých regiónoch a namiesto zvyšovania miezd zamestnávatelia uprednostňujú dovoz lacnej pracovnej sily z iných krajín.

 

Ako na záver uviedol predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna, podobné zhromaždenia na podporu kolektívneho vyjednávania sa pravdepodobne uskutočnia na východnom a strednom Slovensku.27.10.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 
           Elektronická petícia 


previous year  previous month november 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je sobota, 18.11.2017
Meniny má Eugen,
zajtra Alžbeta

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.