ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO V ULICIACH AJ V ŽILINE, BANSKEJ BYSTRICI A POPRADE***   *** ROZBIEHAME KAMPAŇ NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  *** PRIPRAVUJEME ĎALŠÍ POCHOD V KAMPANI #ZaVyššieMzdy V POPRADE ***  *** "TAM KDE SA KOMUNIKUJE, SA DÁ NÁJSŤ RIEŠENIE" - EMIL MACHYNA V TA3 *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 370959
Dnes: 35
Užívateľov online: 1
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

VII. ZJAZD OZ KOVO potvrdil vo vedení zväzu E.Machynu a M.Benedekovú 

Najsilnejší odborový zväz - OZ KOVO – opäť po štyroch rokoch zorganizoval v dňoch 12.- 13.mája v Žiline v poradí už svoj  VII. zjazd, na ktorom 149 delegátov-  kovákov z celého Slovenska - volilo nové vedenie zväzu. Z dvoch kandidátov na post predsedu a z dvoch na post podpredsedu nakoniec svoju  pozíciu obhájili a na ďalšie funkčné obdobie pokračujú vo vedení zväzu:  Emil Machyna ako predseda Rady OZ KOVO a Monika Benedeková ako podpredsedníčka Rady OZ KOVO.

Kováckym delegátom, domácim a zahraničným hosťom , sa v prvý deň zjazdu  okrem predsedu OZ KOVO, Emila Machynu, prihovoril aj predseda Vlády SR, Robert Fico, člen Prezídia Asociácie priemyselných zväzov – Juraj Sinay a prezident Konfederácie odborových zväzov SR- Jozef Kollár. Zo zahraničných hostí prítomných oslovil zástupca generálneho tajomníka IndustriAll Europe Trade Union- Luc Triangle, zástupca IndustriAll Global Union – Atle Hoie a predseda Odborového svazu KOVO z Českej republiky – Jaroslav Souček. Okrem nich sa kováckeho zjazdu zúčastnili aj zástupcovia spriatelených odborových zväzov z Maďarska, Poľska, Čiech, Nemecka, Rakúska, Slovinska, Dánska, Fínska, Švédska, Švajčiarska, Belgicka, Ruska a z USA.

Ako vo svojom príhovore zdôraznil predseda Vlády SR, Robert Fico, približovanie sa Slovenska k priemeru životnej úrovne Európskej únie (EÚ) je spoločným cieľom sociálnej demokracie a odborárov. „Pre nás je sociálny dialóg, či už ide o zamestnávateľov, či zamestnancov každodenná metóda práce a nechceme ju v žiadnom prípade opustiť. Preto, ak niekto navrhuje trojpercentné navýšenie nákladov pre zamestnávateľov, aby sa ľudia mali lepšie, tak by sme to nemali riešiť kategorickými postojmi, ale normálnym rokovaním. Stretnime sa a spoločne o tom hovorme. Sociálny dialóg naďalej zostáva pre mňa prioritou a odbory sú pre mňa, ako pre ľavicovo orientovaného človeka, strategickým partnerom," povedal predseda vlády.

Predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna zas podotkol, že Európa má podiel ziskov na hrubom domácom produkte (HDP) okolo 36 percent a mzdy tvoria 50 percent. "U nás to je presne opačne. Mzdy tvoria 37 percent a zisky 52 percent. Je veľký priestor na to, aby sa mzdy zvyšovali. Som presvedčený, že to zamestnávatelia bez problémov unesú. Nevidím, že by bol nejaký tlak, že by podniky krachovali. Sledujeme ekonomiku každej firmy, v ktorej vyjednávame a kde sa nám ozaj darí. Keď ľudia zatlačia a sú ochotní ísť do toho, zamestnávatelia v drvivej väčšine prípadov ustúpia a dajú to, čo ľudia chcú," uviedol E. Machyna.

Ďalšie témy, ktoré na dvojdňovom zjazde v Žiline rezonovali, boli aktuálne problémy odborov, aktuálne legislatívne možnosti pre zamestnancov, otázky k pripravovanému návrhu dôchodkovej reformy, sociálna situácia našich zamestnancov  i sociálne postavenie ľudí na Slovensku.

"Akým spôsobom môžeme zlepšiť situáciu, aby ľudia uverili, že budúcnosť má perspektívu a oni urobia niečo pre spoločnosť. To je základ toho, aby spoločnosť bola stabilná, aby tu ľudia ozaj dobre žili. K tomu treba dobré sociálne zabezpečenie, zvyšovať mzdy, dať ľuďom trošku nádej a inak sa k nim správať," zdôraznil predseda Rady OZ KOVO.

Upozornil, že stav v spoločnosti sa mení a ľudia dnes neriešia veci kompromisom, ale konfliktom. "A nie konfliktom o vec, ale konfliktom o človeka. A to je zlé. Potom tu narastá napätie, ľudia sa uzatvárajú do seba a neurobia nič viac pre spoločnosť, ktorá to potrebuje. Toto je jedna z hlavných tém, o ktorej chceme diskutovať. Ako zmeniť to, aby ľudia uverili, mali nádej a spravili pre seba aj pre spoločnosť niečo viac," uzavrel predseda E. Machyna.

 


16.05.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month august 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.8.2017
Meniny má Tichomír,
zajtra Filip

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.