ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 531143
Dnes: 486
Užívateľov online: 6
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
V ŽILINSKEJ KII SA DOHODLI 

Štrajk v žilinskej automobilke KIA Motors Slovakia je zažehnaný. V utorok, 17. apríla, sa podarilo uzavrieť vyjednávanie o mzdovom dodatku ku kolektívnej zmluve medzi Kia Motors Slovakia (KMS) a Základnou organizáciou (ZO) OZ KOVO Kia Žilina. Nová zmluva bude platiť dva roky a výrobným zamestnancom spoločnosti garantuje v tomto roku rast taríf v priemere o 75 eur.

Za dva roky nárast o 220 eur

Na budúci rok - v roku 2019 - vzrastie zamestnancom základná mzda o ďalších 80 eur. Zvýši sa aj hodinové mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu na 1,30 eura v tomto, a na 1,50 eura v budúcom roku. Aj vďaka tomu sa príjem výrobných zamestnancov po započítaní bonusov a príplatkov zvýši v roku 2018 priemerne o 107 eur mesačne a v budúcom roku dokonca o 113 eur.

Vzrásť majú  aj platy v administratíve, a to v priemere o sedem percent v tomto a aj v nasledujúcom roku. Obe strany sa zároveň dohodli, že zo sociálneho fondu bude všetkým zamestnancom poskytnutá vianočná poukážka v hodnote sto eur v tomto aj budúcom roku..

Kompromis odvrátil štrajk

Spoločnou dohodou tak ukončili týždeň trvajúcu štrajkovú pohotovosť a odvrátili hrozbu ostrého štrajku. Ústupok urobili obidve strany. Odborári z OZ KOVO KIA Žilina pristúpili na dvojročnú platnosť mzdového dodatku ku kolektívnej zmluve a automobilka navýšila svoju poslednú ponuku.

Zamestnávateľ – KIA Motors Slovakia, s.r.o. - pôvodne navrhovala uzavrieť mzdový dodatok ku kolektívnej zmluve na dva roky, pričom v roku 20018 by sa tarifné mzdy zvýšili o 70 eur a v roku budúcom o 75 eur. Zástupcovia zamestnancov zas požadovali, aby dodatok platil len jeden rok s tým, že základná mzda by stúpla v priemere o 84 eur.

Pripomeňme, že v žilinskej automobilke vyhlásili  vo februári tohto roka obe vyjednávacie strany (zamestnávateľ aj odborári) po 5. kole kolektívneho vyjednávania spor a ďalšie rokovanie sa uskutočnilo za účasti sprostredkovateľky, určenej  ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.

 „Sme radi, že po mesiacoch zložitého vyjednávania sa obom stranám podarilo dospieť k dohode, ktorá je prijateľná tak pre zamestnávateľa, ako aj pre zástupcov zamestnancov. Našim pracovníkom zabezpečí nadpriemerný rast miezd a spoločnosti umožní plánovanie v dlhšom než jednoročnom horizonte. V situácii, kedy KMS spúšťa výrobu nového kľúčového modelu, a zároveň celý trh čelí poklesu záujmu zákazníkov o autá s naftovými motormi, je táto dohoda pre obe strany veľmi dôležitá,“ zhrnul prezident a výkonný riaditeľ CEO spoločnosti Dae-Sik KIM. 

„Na takéto kompromisné riešenie sporu v kolektívnom vyjednávaní sme dostali mandát od našej členskej základne na našej konferencii dňa 15.4.2018 a verím, že konečná podoba dohody bude uspokojivá aj pre ostatných zamestnancov KMS, ktorých naša organizácia zastupuje v kolektívnom vyjednávaní,“ zhodnotil náročné rokovania predseda Základnej organizácie  OZ KOVO Kia Žilina, Miroslav CHLÁDEK.

Ďalej dodal: „Základnej organizácii OZ KOVO Kia Žilina sa v tomto roku podarilo vyrokovať podobný výsledok ako v roku 2017, pričom okrem rastu základnej mzdy a vyššieho príplatku za prácu v noci získajú zamestnanci, pracujúci v spoločnosti dlhšie ako päť rokov, deň dovolenky navyše. Zhodnotenie výsledku kolektívneho vyjednávania však ako vždy nechávam na zamestnancoch samotných,“ uzavrel predseda žilinskej odborovej organizácie .

Žilinská automobilka tak vďaka kolektívnej zmluve v tomto roku posunie do vyšších tarifných tried služobne najstarších zamestnancov. Ocení tak ich doterajšie pracovné úsilie a motiváciu. Mzda zamestnancov, ktorí budú presunutí do vyššej platovej triedy, porastie nad rámec dohodnutej valorizácie mzdy.

V závode pracuje cca 3800 zamestnancov, pričom  vlaňajšia priemerná mzda výrobného zamestnanca dosahovala 1 458 eur. Nový  mzdový dodatok sa viaže k platnej podnikovej kolektívnej zmluve, ktorej účinnosť je viazaná k 31.marcu 2019

 
17.04.2018 Zavrieť článok A.Fáková, M.Chládek

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je , 20.5.2018
Meniny má Bernard,
zajtra Zina

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.