ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 531145
Dnes: 488
Užívateľov online: 6
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
V TRNAVSKOM PSA ŠTRAJKOVÁ POHOTOVOSŤ! 

Ani po stretnutí so sprostredkovateľom sa vedenie  trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën Slovakia a zástupcovia odborov zatiaľ nedohodli. Sporným bodom ostáva všeobecné zvyšovanie základných miezd zamestnancov. Ešte pred stretnutím so sprostredkovateľom odbory navrhovali navýšenie základných miezd pre všetkých zamestnancov o 10 percent.

Pred sprostredkovateľom už dvakrát

Po tom, čo v apríli tohto roku v trnavskej automobilke vyhlásili spor v kolektívnom vyjednávaní, sa v rámci dvoch kôl pred sprostredkovateľom tento snaží nájsť prijateľnú dohodu pre obe strany.

Prvé kolo rokovaní sa pritom uskutočnilo ešte 3. mája. "Sprostredkovateľ sa najskôr stretol samostatne s oboma zmluvnými stranami, no neskôr pristúpil k spoločnému rokovaniu všetkých troch strán. Napriek jeho enormnej snahe sa ani po takmer 7 - hodinovom rokovaní návrhy oboch strán prakticky vôbec nepriblížili," popísal situáciu František GAJDOŠ, podpredseda Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO PCAS.

Mediátor preto navrhol ďalšie rokovanie, ktoré bolo 9. mája. "Opätovne sa samostatne stretol so zástupcami zamestnancov a zamestnávateľom, kde sa informoval, či niektorá zo strán nemá vlastný návrh, ktorý by ich priblížil," doplnil F. GAJDOŠ.

Obe strany si stoja za svojim, sprostredkovateľ preto navrhol, že mzdy by sa mohli zvýšiť všetkým zamestnancom o 53 eur.

"Odborová organizácia oceňuje enormnú snahu sprostredkovateľa o nájdenie kompromisu, avšak na poslednom (10.5.) zasadnutí výboru ZO OZ KOVO PCAS tento odmietla s odôvodnením, že navrhované zvýšenie základných miezd nie je postačujúce, nakoľko stále platí, že naši zamestnanci vo výrobnej sfére majú spomedzi troch aktuálne produktívnych automobiliek na Slovensku najnižšie mzdy, pričom nástupný plat výrobného zamestnanca je 697 eur v hrubom" spresnil  F. GAJDOŠ s tým, že nakoľko v trnavskej automobilke nefunguje transparentný a fungujúci systém tarifných tried, ktorý by reflektoval lojalitu a výkonnosť zamestnancov, nie je veľká šanca posunúť sa vyššie.

Dnes je podľa neho realitou, že zamestnanci, pracujúci v podniku 10 až 12 rokov, dostávajú výplatu menšiu ako 700 eur. Výraznejšie navýšenie miezd by tak podľa F.GAJDOŠA pomohlo zastaviť aj vysokú fluktuáciu zamestnancov (z podniku odchádza každý mesiac viac ako 200 ľudí), ktorí okrem nízkych miezd kritizujú aj často nevhodné správanie riadiacich pracovníkov, či šetrenie na bežných pracovných a ochranných pomôckach.

Ak sa nedohodnú, budú hlasovať o štrajku

Aj preto odborári na svojej konferencii odhlasovali  vyhlásenie štrajkovej pohotovosti s platnosťou od 11.mája tohto roku.

Zároveň stanovili posledné vzájomné rokovanie, a to na 24. mája. Ak do tohto termínu nedôjde k dohode, odborári hovoria o hlasovaní o prípadnom ostrom štrajku.

Zamestnávateľ chce údajne ďalej rokovať

Vedenie automobilky PSA Groupe Slovakia vníma vyhlásenie štrajkovej pohotovosti ako odmietnutie návrhu kompromisného riešenia, s ktorým prišiel mediátor. Automobilka sa však bude týmto návrhom, ako uviedol jej hovorca Peter Švec pre agentúru TASR, ďalej zaoberať.

„Vôľa rokovať tu z našej strany rozhodne je. Vyjednávanie trvá už takmer desať mesiacov, od 28. júla 2017, kedy zamestnávateľ poslal návrh kolektívnej zmluvy," informoval hovorca P.ŠVEC.

Posledný návrh zamestnávateľa hovoril o 6,8 percentnom medziročnom zvýšení miezd, odborári však stále požadujú 10 percentné navýšenie.

 


14.05.2018 Zavrieť článok A.Fáková, TASR

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je , 20.5.2018
Meniny má Bernard,
zajtra Zina

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.