ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO ZAČÍNA SO ZBEROM PODPISOV POD VYHLÁSENIE REFERENDA NA ZASTROPOVANIE DÔCHODKOVÉHO VEKU ***  *** MPSVaR SCHVÁLILO ČERPANIE ŠTÁTNEJ ÚČELOVEJ DOTÁCIE NA REKONDIČNÉ POBYTY PRE SENIOROV, SPROSTREDKOVATEĽOM JE KOZ SR ***  *** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** ZAMESTNANCOM VEREJNEJ A ŠTÁTNEJ SPRÁVY PORASTÚ MZDY V TOMTO ROKU O 10% ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 570602
Dnes: 368
Užívateľov online: 11
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
V PSA TRNAVA PRED ŠTRAJKOM, ZAMESTNANCI TLAČENÍ DO KÚTA! 

Napriek opakovaným rokovaniam pred sprostredkovateľom sa trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën Slovakia ocitá na prahu štrajku. Vedenie spoločnosti a zástupcovia Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO PCA Slovakia sa totiž dlhodobo nevedia dohodnúť na výške miezd zamestnancov. Odborárom tak už dochádza trpezlivosť. Potom, čo 11. mája tohto roku vstúpili do štrajkovej pohotovosti, začali  následne s hlasovaním o vstupe do ostrého štrajku.
Zamestnávateľ však neváhal a zamestnancov začal oslovovať individuálne. Podľa viacerých indícií sa im vyhráža a zároveň ich núti stiahnuť svoje rozhodnutie o podpore štrajku.

Viacerí zamestnanci sa totiž mali prihlásiť s tým, že hoci predtým slobodne hlasovali o štrajku, následne im boli od zamestnávateľa doručené listiny s názvom "Odvolanie súhlasu s vyhlásením a uskutočnením štrajku".

Aj preto Základná organizácia OZ KOVO PCA Slovakia vydala verejné vyhlásenie, v ktorom dôrazne odmieta takýto postup zo strany zamestnávateľa, nakoľko je podľa nich v rozpore so Zákonom č.2/1991 Zb. zákona o kolektívnom vyjednávaní, taktiež v rozpore s Dohovorom MOP č. 98 o vykonávaní zásad práva organizovať sa a kolektívne vyjednávať a nakoniec i s Celosvetovou rámcovou zmluvou o sociálnej zodpovednosti skupiny PSA.

O spôsobe, akým zamestnávateľ postupuje, plánuje miestna odborová organizácia informovať partnerské odborové organizácie v zahraničí i signatárov Celosvetového rámcovej zmluvy o sociálnej zodpovednosti skupiny PSA.

Čo tejto situácii predchádzalo?

V prvom rade desať mesiacov trvajúce kolektívne vyjednávania o podobe novej kolektívnej zmluvy, v ktorých sa pri otázke výšky miezd zamestnancov návrhy obidvoch strán výrazne rozchádzali. Ešte pred stretnutím so sprostredkovateľom odbory navrhovali navýšenie základných miezd pre všetkých zamestnancov o 10 percent. Posledný návrh zamestnávateľa bol 6,8-percentné medziročné zvýšenie miezd.

Sprostredkovateľ neuspel

Keď potom v apríli tohto roku v trnavskej automobilke vyhlásili spor v kolektívnom vyjednávaní, privolali si obe vyjednávacie strany na pomoc sprostredkovateľa, určeného Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ani po dvoch stretnutiach (3. a 9. mája) sa však návrhy oboch strán nepodarilo priblížiť. Sprostredkovateľ preto navrhol, že mzdy by sa mohli všetkým zamestnancom zvýšiť o 53 eur.

„Odborová organizácia oceňuje enormnú snahu sprostredkovateľa o nájdenie kompromisu, avšak na zasadnutí výboru ZO OZ KOVO PCAS (10.5.) tento odmietla s odôvodnením, že navrhované zvýšenie základných miezd nie je postačujúce, nakoľko stále platí, že naši zamestnanci vo výrobnej sfére majú spomedzi troch aktuálne produktívnych automobiliek na Slovensku najnižšie mzdy, pričom nástupný plat výrobného zamestnanca je 697 eur v hrubom"skonštatoval podpredseda ZO OZ KOVO PCAS - František GAJDOŠ - s tým, že nakoľko v trnavskej automobilke nefunguje transparentný a fungujúci systém tarifných tried, ktorý by reflektoval lojalitu a výkonnosť zamestnancov, nie je veľká šanca posunúť sa vyššie.

Dnes je podľa neho realitou, že zamestnanci, pracujúci v podniku 10 až 12 rokov, dostávajú výplatu menšiu ako 700 eur. Výraznejšie navýšenie miezd by tak podľa F.GAJDOŠA pomohlo zastaviť aj vysokú fluktuáciu zamestnancov (z podniku odchádza každý mesiac viac ako 200 ľudí), ktorí okrem nízkych miezd kritizujú aj často nevhodné správanie riadiacich pracovníkov, či šetrenie na bežných pracovných a ochranných pomôckach.

Aj preto odborári na svojej konferencii odhlasovali  vyhlásenie štrajkovej pohotovosti s platnosťou od 11. mája tohto roku. Zároveň stanovili posledné vzájomné rokovanie, a to na 24. mája. Ak by do tohto termínu nedošlo k dohode, odborári plánovali spustiť hlasovanie o ostrom štrajku- čo sa nakoniec i stalo.

Chceli ďalej rokovať...

Vedenie automobilky PSA Groupe Slovakia vníma vyhlásenie štrajkovej pohotovosti a následné hlasovanie o štrajku ako odmietnutie návrhu kompromisného riešenia, s ktorým prišiel mediátor. Napriek tomu však chceli údajne ďalej rokovať. „Vôľa rokovať tu z našej strany rozhodne je. Vyjednávanie trvá už takmer desať mesiacov, od 28. júla 2017, kedy zamestnávateľ poslal návrh kolektívnej zmluvy," informoval hovorca automobilky, Peter ŠVEC.

Aj zástupcovia odborov sú podľa podpredsedu F.GAJDOŠA pripravení opäť sa vrátiť za rokovací stolu. Zo strany vedenia spoločnosti však očakávajú výraznejší kompromis.

Posledný návrh podniku, pretavený do reálnych čísel, ponúkal zvýšenie o 50 eur.

Odbory naposledy požadovali rast miezd zamestnancov o osem percent alebo pre všetkých rovnaké zvýšenie o 80 eur. Zo svojich požiadaviek už nemienili ďalej ustúpiť. Podporu zástupcom trnavských odborov v tomto náročnom procese pritom už verejne deklarovali viacerí kolegovia - odborári z celého Slovenska i z Čiech, z vedenia OZ KOVO i zástupcovia KOZ SR.04.06.2018 Zavrieť článok A.Fáková, F.Gajdoš

:

 


previous year  previous month júl 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Dnes je streda, 18.7.2018
Meniny má Kamila,
zajtra Dušana

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.