ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 531142
Dnes: 485
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
V KII STÚPA NAPÄTIE 

V žilinskej automobilke Kia Motors Slovakia, spol. s r.o., sa kolektívne vyjednávanie vyostruje. Zástupcovia zamestnancov dokonca otvorene pripúšťajú aj možnosť vstupu do nátlakových akcií.

Po piatich kolách kolektívneho vyjednávania mzdového dodatku na tento rok sa začiatkom marca uskutočnilo stretnutie so sprostredkovateľkou, ktoré však očakávaný posun neprinieslo. V dvadsiatich troch bodoch, ktoré označil zamestnávateľ ako predmet sporu, bolo podľa zúčastnených veľmi náročné nájsť kompromisné návrhy, akceptovateľné obidvoma stranami kolektívneho sporu.

Nový návrh odborov

Odborový zväz KOVO KIA Žilina, na čele s predsedom Miroslavom CHLÁDKOM, preto 20. marca predložil zamestnávateľovi nový návrh. V ňom požadujú menej ako začiatkom roka - namiesto pôvodných desiatich percent chcú platy zvyšovať o 8,98 percenta. Predseda Miroslav CHLÁDEK upresňuje: Okrem navýšenia tarifných miezd zamestnancov priemerne o 8,98% chceme aj navýšenie príplatku za prácu v noci o 0,20 eur/hodinu. Tento návrh by zabezpečil pri započítaní dopadu navýšenia tarifnej mzdy na variabilné zložky mzdy, mesačné navýšenie hrubej mzdy u operátora v najrozšírenejšej tarifnej triede o 117 eur.“ 

Pripomeňme, že v roku 2017 sa podarilo dohodnúť takéto mesačné navýšenie vo výške 115 eur. Cieľom zástupcov zamestnancov je teda dohodnúť podobné navýšenie aj v tomto roku. Argumentujú pritom finančnou kondíciou firmy, jej dobrými ekonomickými ukazovateľmi i z roka na rok stúpajúcou produkciou. Kým v roku 2013 vyrobili v žilinskej KII 313 tisíc automobilov, vlani to už bolo 335 600 vozidiel.

Návrh odborov pritom zahŕňa aj dovolenku naviac  pre dlhodobo zamestnaných pracovníkov žilinskej automobilky a tiež príspevok zo Sociálneho fondu pre zamestnancov, ktorí odchádzajú zo zdravotných dôvodov.

Problémom dĺžka mzdového dodatku

Jadrom problémov však ostáva dĺžka platnosti nového mzdového dodatku. Doteraz bolo nepísaným pravidlom, že sa kolektívna zmluva uzatvárala na štyri roky a následne sa každý rok podpisoval nový mzdový dodatok. V tomto roku zamestnávateľ vstupoval do vyjednávania s požiadavkou navýšenia miezd o 15,1 percenta počas troch nasledujúcich rokov. Odbory však chcú uzavrieť dodatok o mzdách len na jeden rok. Sprostredkovateľka odporúčala kompromis - platnosť na 24 mesiacov, čo firmu inšpirovala k novému návrhu.

Zástupcom zamestnancov aktuálne predstavili dva varianty rastu tarifných platov. Prvá možnosť počíta s priemerným rastom základnej mzdy o 62 eur v troch po sebe nasledujúcich rokoch, teda 2018, 2019 a 2020. Firma zároveň navrhla aj zvýšenie príplatku za prácu v noci v rokoch 2018 a 2019.

V roku 2020 by spoločnosť zaviedla nový príplatok za poobednú zmenu. Po započítaní ďalších bonusov by mzda zamestnanca v najpočetnejšej tarifnej triede stúpla o 90 eur mesačne v každom z uvedených rokov.

Druhá alternatíva počíta s platnosťou dodatku ku kolektívnej zmluve iba na dva roky. Základná mzda by narástla o 60 eur mesačne. Zvýšil by sa aj príplatok za nočnú zmenu rovnakým spôsobom ako v prvej alternatíve. Po započítaní ostatných bonusov by sa priemerná mzda v najpočetnejšej tarife zvýšila o 87,60 eura v tomto, aj budúcom roku.

Dodajme, že v súčasnosti sa priemerná výška platu zamestnancov v automobilke - vrátane administratívy - pohybuje na úrovni 1 458 eur, pričom v závode pracuje okolo 3 800 ľudí.

Rozhodnutie v apríli?

Do hry však vstupuje čas. Aj keď vedenie firmy zatiaľ neodmietlo, ale ani neprijalo posledný návrh zástupcov zamestnancov, mzdový dodatok ku kolektívnej zmluve je platný len do konca marca tohto roku. v máji sa má začať s výrobou novej generácie modelu Kia Ceed. Aktuálne sa pritom hovorí aj o zrušení jednej pracovnej zmeny z dôvodu obmedzenia výroby dieselových motorov, o ktoré je v Európe stále nižší záujem. Firma už koncom roka presúvala 74 ľudí z výroby dieselových na produkciu benzínových motorov a do finálnej montáže vozidiel, pričom presuny pokračujú aj tento rok.

V prípade, ak sa vyjednávači na oboch stranách nedohodnú, predseda M.CHLÁDEK nevylúčil do budúcna aj krajné riešenie - využitie nátlakových akcií.

Konečné stanovisko odborov bude známe 8. apríla tohto roku, kedy Základná organizácia OZ KOVO KIA Žilina plánuje zorganizovať pre svojich členov  konferenciu. Na nej si zástupcovia zamestnancov dohodnú aj ďalší  postup.                                                                         


06.04.2018 Zavrieť článok A.Fáková, M.Chládek

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je , 20.5.2018
Meniny má Bernard,
zajtra Zina

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.