ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** POSLANCI BUDÚ HLASOVAŤ O ÚSTAVNOM ZÁKONE O ZASTROPOVANÍ DÔCHODKOVÉHO VEKU V JANUÁRI ***   *** OZ KOVO MÁ POD PETÍCIOU NA VYHLÁSENIE REFERENDA ZA ZASTROPOVANIE VEKU ODCHODU DO DÔCHODKU 227 TISÍC PODPISOV***   ***NOVÝM PREZIDENTOM KOZ SR JE MARIÁN MAGDOŠKO***   *** OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 675838
Dnes: 460
Užívateľov online: 10
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
V INZERÁTOCH MUSÍ BYŤ ZVEREJNENÝ PLAT 
Začiatok mája prináša pre firmy a zamestnancov novinky. Ak spoločnosti hľadajú nových zamestnancov, musia od 1. mája uvádzať na pracovných portáloch, v letákoch či v novinových inzerátoch aj základnú zložku mzdy.

Zamestnávateľ pri uzatvorení pracovnej zmluvy už nesmie so zamestnancom dohodnúť základnú zložku mzdy v nižšej sume, ako zverejnil v ponuke zamestnania. Zmenu zavádzajú novely Zákona o službách zamestnanosti a Zákonníka práce.

Pri predkladaní tohto návrhu v parlamente argumentoval rezort práce vyššou transparentnosťou, lepšou informovanosťou záujemcov o prácu či prirodzeným tlakom na rast miezd. S návrhom prišlo OZ Pracujúca chudoba, dotvorila ho Konfederácia odborových zväzov SR.

Zamestnávatelia považujú opatrenie za populistické a zavádzajúce. Podľa nich, vopred stanoviť mzdu môže zamestnávateľ len pri niektorých pracovných pozíciách, najmä pri manuálnej, úkolovej práci. Pri duševnej práci je nastavenie jedného mzdového limitu problematické. Informácia o základnej mzde môže napokon uchádzačov o pozíciu odradiť. Zmena tiež môže zúžiť priestor na individuálnu dohodu o plate.

Podľa zástupcov portálu Profesia.sk  táto novela výrazne zasiahne do personálnej politiky firiem a napokon neprinesie väčšiu transparentnosť.

Za 1. štvrťrok 2018 bola akákoľvek mzdová informácia uverejnená vo vyše 27% pracovných inzerátov na portáli Profesia.sk. Počet pracovných pozícií v poslednom období rástol, čo spôsobilo jednoduchšie možnosti zamestnať sa. Podľa Profesie.sk sú zamestnávatelia oproti uchádzačom často v nevýhode, keďže nezamestnanosť je na historickom minime. Firmy sa tak snažia motivovať ľudí, aby zareagovali na ich inzerát novými spôsobmi. Jedným z nich je aj uverejňovanie mzdy v inzerátoch.

Vo všeobecnosti sa na Slovensku poukazuje na to, že na inzerát, v ktorom sú mzdové informácie, zareaguje viac ľudí. Zvýšený počet reakcií možno vidieť najmä pri tých inzerátoch, v ktorých zamestnávatelia uvádzajú nadpriemernú mzdu.

Podľa Profesie.sk existujú aj odvetvia, na ktoré malo doposiaľ zverejňovanie platov negatívne účinky. Problémom môže byť najmä pre tie odvetvia, ktoré sú známe nízkymi platmi. Niektorí menší podnikatelia sa však snažia prilákať ľudí aj poskytnutím iných nefinančných benefitov, keďže plat zatiaľ zvýšiť nevedia. Pre väčšinu uchádzačov sa však po novele môže stať najdôležitejším aspektom v inzeráte práve plat.

Základná mzda

Zamestnávateľ od mája pri uzatvorení pracovnej zmluvy nesmie so zamestnancom dohodnúť nižšiu základnú zložku mzdy, ako je suma, ktorú zverejnil v ponuke zamestnania. V novele sa neuvádza, či majú zamestnávatelia v inzerátoch uvádzať hodinovú, týždňovú alebo mesačnú mzdu.

Do základnej zložky mzdy nebudú zarátané príplatky za nočnú prácu, nadčasy, práca vo sviatok, odmeny alebo prémie. Pritom tieto variabilné zložky mzdy môžu hrať významnú rolu v celkovej výške mzdy, preto ani povinne zverejnená základná zložka nemusí povedať nič o tom, koľko v skutočnosti zarobíte.

Uvádzanie základnej zložky mzdy taktiež neplatí pre všetkých. Novela sa nevzťahuje na verejnú správu, kde sa platy aj tak odvíjajú podľa stanovených tabuliek, a na prácu v zahraničí. Ak teda bude na Slovensku firma uvádzať pracovnú ponuku, ktorá počíta s náplňou práce v zahraničí, uvádzanie základnej zložky mzdy sa na ňu nevzťahuje.

Novela zákona sa tak týka:

- všetkých firiem, ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,

- všetkých firiem, ktoré zamestnávajú zamestnancov na základe Zákonníka práce a Zákona o službách zamestnanosti.

Za nedodržanie zákona hrozia sankcie do výšky 33 193,91 eura pre zamestnávateľa.


09.05.2018 Zavrieť článok OZ KOVO, e-trend

:

 
Petičný hárok na stiahnutie 
Skôr do dôchodku.pdf


previous year  previous month december 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Dnes je streda, 19.12.2018
Meniny má Judita,
zajtra Dagmara

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.