ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO V ULICIACH AJ V ŽILINE, BANSKEJ BYSTRICI A POPRADE***   *** ROZBIEHAME KAMPAŇ NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  *** PRIPRAVUJEME ĎALŠÍ POCHOD V KAMPANI #ZaVyššieMzdy V POPRADE ***  *** "TAM KDE SA KOMUNIKUJE, SA DÁ NÁJSŤ RIEŠENIE" - EMIL MACHYNA V TA3 *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 370959
Dnes: 35
Užívateľov online: 1
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

V Crown Bevcan Slovakia pred podpisom kolektívnej zmluvy 

Dôvody na štrajkovú pohotovosť, ktorú 20. júla tohto roku vyhlásili zástupcovia zamestnancov v spoločnosti Crown Bevcan Slovakia s.r.o. v Kechneci pri Košiciach, zrejme pominuli. Členovia Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO Crown Bevcan jej vyhlásením chceli vyjadriť svoju nespokojnosť s priebehom kolektívneho vyjednávania novej podnikovej kolektívnej zmluvy. Po júlovom stretnutí so zástupcom zahraničného manažmentu firmy zo Švajčiarska p. Matthewom Wheatley sa však obom stranám podarilo nájsť vo všetkých sporných bodoch kolektívneho vyjednávania  kompromis a v najbližších dňoch by tak malo dôjsť k podpisu historicky prvej kolektívnej zmluvy v tejto spoločnosti.

 Poďme však po poriadku. Zamestnávateľ - výrobca nápojových plechoviek Crown Bevcan Slovakia s.r.o. – obdržal od zástupcov zamestnancov presne 18.apríla návrh znenia novej kolektívnej zmluvy. Od uplynutia lehoty na jeho pripomienkovanie sa uskutočnili štyri kolá spoločných rokovaní, počas ktorých nedošlo k dohode ani v jednom z kľúčových bodov tejto zmluvy. Odborári napr. požadovali skrátenie dĺžky týždenného pracovného času z 37,5 hod. na 35,5 hod., či nárast tarifných miezd zamestnancov o 100 eur  mesačne - najskôr v priebehu jedného roka, po rokovaniach so zástupcami zahraničného vedenia zo Švajčiarska sa napokon dohodli na náraste mesačných tarifných miezd všetkých zamestnancov v priebehu dvoch rokov, konkrétne o 50 eur mesačne v roku 2017 a o 30 eur mesačne v roku 2018. V roku 2019 by sa potom mali tarifné mzdy zamestnancov zvýšiť opäť - o 2% v prípade nízkej inflácie, v prípade inflačného nárastu o jeho aktuálnu hodnotu. Kolektívna zmluva tak bude následne podpísaná s platnosťou až do konca roku 2019.  

Z daného teda vyplýva, že pôvodné rozhodnutie Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO Crown Bevcan – požiadať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o pridelenie sprostredkovateľa, ktorý by bol prítomný pri ďalšom kole kolektívneho vyjednávania- je už bezpredmetné. Stretnutie so zahraničným vedením sa ukázalo byť efektívnejšie.

Ako potvrdil predseda Základnej organizácie OZ KOVO Crown Bevcan, Petr ŽELENÁK: „Cieľom zástupcov zamestnancov zo ZO OZ KOVO Crown Bevcan  je predovšetkým dohodnúť sa zo zamestnávateľom. Nasvedčujú tomu viaceré ústupky, ktoré k jednotlivým bodom kolektívnej zmluvy navrhli. Pokiaľ budú dodržané všetky dohody medzi nami a zamestnávateľov, nemáme dôvod situáciu hrotiť a štrajkovú pohotovosť podpisom novej kolektívnej zmluvy odvoláme.“  Ako ďalej pripommenul, okrem iného sa im podarilo s manažmentom dohodnúť aj na posilnení tvorby sociálneho fondu zo strany zamestnávateľa či presadiť nárok zamestnancov na jeden a pol stravného lístka pri 11 a pol hodinovej zmene. Tiež sa im podarilo znížiť fond pracovného času pre zmenových zamestnancov plateným voľnom nad rámec Zákonníka práce, pri ktorom vychádzali z oprávnených potrieb zamestnávateľa v snahe zabezpečiť plynulý chod výroby. Ako k tomu podotkol Petr ŽELENÁK:  Som presvedčený, že obidve strany boli spokojné s dohodnutými podmienkami a podobou novej kolektívnej zmluvy, čomu nasvedčovala atmosféra počas celého rokovania.“  Všetko však definitívne spečatí až podpis novej podnikovej kolektívnej zmluvy, ktorý by sa mal uskutočniť v najbližších dňoch.

Pripomeňme, že poločnosť CROWN Bevcan pôsobí na východe Slovenska - v priemyselnom parku Kechnec - od roku 2010 a zamestnáva približne 170 zamestnancov, pracujúcich zväčša v náročnej prevádzke – v rizikovej kategórii 3.a 4.-  s rizikom ohrozenia zdravia v dôsledku zvýšenej záťaže teplom a hlukom. Výrobný program spoločnosti je zameraný na výrobu nápojových plechoviek.

V apríli tohto roku sa zamestnanci vedeniu firmy pripomenuli protestným zhromaždením pred areálom spoločnosti (písali sme o tom v aprílových Prioritách). Dôvodom bolo vyjadrenie nesúhlasu so zavedením nového pracovného režimu - 8 hodinového zmenného kolotoča – ktorý začiatkom roka nastolilo nové vedenie firmy bez predchádzajúceho rokovania so zástupcami zamestnancov s tým, že sa bežne stávalo, že zamestnanci po absolvovaní poobednej zmeny, trvajúcej do 22:00 hod., museli hneď nastúpiť do rannej zmeny, na šiestu hodinu ráno. Po protestnom zhromaždení, do ktorého sa zapojili takmer dve tretiny zamestnancov, sa vedenie firmy vrátilo k pôvodnému rozvrhnutiu zmien a situácia v podniku sa upokojila. Vznikla však nová podniková odborová organizácia OZ KOVO, ktorá začala s vedením spoločnosti kolektívne vyjednávať a formovať svoju prvú kolektívnu zmluvu.


01.08.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month august 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.8.2017
Meniny má Tichomír,
zajtra Filip

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.