ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 531143
Dnes: 486
Užívateľov online: 6
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
ŠTRAJKOVÁ POHOTOVOSŤ V KIA ŽILINA! V PSA TRNAVA, V ŽILINSKOM MOBISE, V HELLE SLOVAKIA A V NITRIANSKEJ ARRIVE KOLEKTÍVNY SPOR! 
Kolektívne vyjednávania vo viacerých automotive a dopravných spoločnostiach začínajú gradovať.

V utorok, 10. apríla 2018, vyhlásili odborári zo Základnej organizácie OZ KOVO KIA Žilina štrajkovú pohotovosť!
Rozhodli o tom účastníci konferencie ZO OZ KOVO KIA Žilina v nedeľu, 8.apríla 2018 po tom, čo najskôr odmietli návrh vedenia spoločnosti KIA Motors Slovakia (zo 4.4.2018) a opätovne potvrdili svoje stanovisko a požiadavky z 20.marca tohto roku a to:
 - aby sa mzdový Dodatok č.7 uzatváral len na 12 mesiacov a nie na dlhšiu dobu;
 - aby sa priemerný rast taríf navýšil o 8,98 %;
 - navrhujú 12 tarifných tried v jednom riadku;
 - zvýšenie príplatku za nočnú práci o 0,2 € za hodinu;
 - dodatkovú dovolenku podľa seniority

Zároveň na piatok,13. apríla, so začiatkom o 14.05 hod., zvolávajú kováci v areáli KIA Motors Slovakia zhromaždenie zamestnancov na podporu návrhu odborárov. 
Ak ich návrh nebude vedením žilinskej automobilky akceptovaný do piatku,13.4.2018, najneskôr do 15-ej hodiny, zvolávajú na nedeľu, 15.apríla členskú schôdzu všetkých odborárov zo ZO OZ KOVO KIA Žilina, ktorá rozhodne o ďalších krokoch- vrátane podmienok a organizácie vyhlásenia ostrého štrajku!


Rovnako aj ďalší naši kolegovia - kováci v automobilke PSA Trnava, v automotive spoločnostiach HELLA Slovakia v Bánovciach nad Bebravou a MOBIS Slovakia v Žiline, ale aj v nitrianskej spoločnosti ARRIVA  - sa po viacerých kolách kolektívneho vyjednávania rozhodli vyhlásiť SPOR V KOLEKTÍVNOM VYJEDNÁVANÍ! Znamená to, že požiadali ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o pridelenie sprostredkovateľa.


Podľa slov podpredsedu ZO OZ KOVO PCAS v trnavskej automobilke PSA, Františka Gajdoša, začalo kolektívne vyjednávanie v trnavskej automobilke 30. januára tohto roku: "Zamestnávateľ vo svojom návrhu ponúkal priemerné navýšenie miezd niekde na úrovni 3,8 %, my sme v odpovedi požadovali navýšenie 8%, plus ďalšie požiadavky, ktoré podľa slov zamestnávateľa výrazne navyšovali mzdové náklady," hovorí F.Gajdoš a dodáva: "Po prvom kole, kde si obe strany predstavili svoje návrhy, zamestnávateľ predstavil aj konkrétne vyčíslenie navýšení. Pre kategóriu MOD (výrobní pracovníci) ponúkal navýšenie 20€, pre MOO (profesionálni robotníci) 30€ a pre kategóriu ETAM (technicko-administratívni a nižší manažment) 40€."

Odborová organizácia, v snahe o urýchlenie dohody, výrazne okresala svoje požiadavky a určila si jednu prioritu - a to všeobecné navýšenie základných miezd na úrovni 10% pre všetkých zamestnancov.  Zamestnávateľ sa niekoľko kôl snažil odvádzať pozornosť od všeobecného navýšenia a stále chcel hovoriť o rôznych formách variabilných odmien, ako novú formu individuálnej prémie, ktorá má nahradiť aktuálnu a taktiež zavedenie tarifných tried pre výrobných pracovníkov.Nakoniec v každej kategórii navýšil ponuku o 7 eur na 27€ pre MOD, 37€ pre MOO a 47€ pre ETAM. Uskutočnilo sa 7 kôl kolektívneho vyjednávania- to posledné 28.marca, kde navýšenie v kategórii MOO malo dosiahnuť 47€.

Odborári však stále trvajú na 10%-nom navýšení základných miezd pre všetkých zamestnancov. Zároveň dementujú firmou zverejňované údaje,podľa ktorých priemerná mzda v automobilke za minulý rok dosiahla 1 465 eur a priemerná mzda robotníkov bola na úrovni 1 106 eur. Podpredseda F.Gajdoš hovorí: „Údaj 1465 eur je priemerná hrubá mzda vrátane všetkých manažérov, okrem asi desiatky najvyšších riaditeľov. Reálna čistá mzda výrobných pracovníkov sa pohybuje niekde na úrovni 700 eur,“ a dodáva: "Ten druhý priemerný údaj 1106 eur je výsledok veľkého množstva nadčasových hodín u výrobných pracovníkov, ktorými sa neustále kompenzuje nedostatok zamestnancov na linkách. Robia ich hlavne „cezpoľní“, ktorí bývajú na ubytovniach a nemajú tu so sebou rodinu,“ uzatvára F.Gajdoš.

Aj preto považujú zástupcovia zamestnancov situáciu v podniku za alarmujúcu. Operátori, pracujúci vo výrobe, vraj zarábajú najmenej z troch automobiliek, ktoré na Slovensku máme. Vyťaženie liniek je podľa nich enormné!


Snaha o korektný a konštruktívny dialóg stroskotala aj u jedného z najväčších dodávateľov žilinskej automobilky, v spoločnosti MOBIS Slovakia. Podľa slov predsedu ZO OZ KOVO MOBIS Žilina, Daniela Šimáka: "Od 29. januára, kedy sme zamestnávateľovi predložili návrh mzdového Dodatku č.6 k platnej kolektívnej zmluve na roky 2015 - 2019, sa uskutočnilo 5 kôl kolektívnych vyjednávaní, na začiatku ktorých sme v prvom rade navrhovali navýšenie základných miezd zamestnancov mesačne o 13% a s platnosťou na jeden rok. Naopak, zamestnávateľ ponúkol navýšenie mesačných miezd o 40 eur mesačne, ale s platnosťou na dva roky, s čím nesúhlasíme. Z ďalších požiadaviek sme chceli presadiť zmenu v systéme zaraďovania do tarifných tried v prospech zamestnancov i tzv. zásluhovú dovolenku podľa odpracovaných rokov. Keďže sme s vedením ani na ostatnom kole kolektívneho vyjednávania nenašli spoločný kompromis, dňa 5.apríla sme vyhlásili spor v kolektívnom vyjednávaní a na druhý deň sme oficiálnym listom požiadali ministerstvo práce o pridelenie sprostredkovateľa." 


V podobne "sporovej"  situácii sa nachádzajú aj odborári z dopravnej spoločnosti ARRIVA Nitra a.s. kde sa v decembri minulého roka začalo kolektívne vyjednávanie podnikovej kolektívnej zmluvy na roky 2018 – 2019. Po piatich kolách rokovaní  a kompromisných návrhov z oboch strán sa nepodarilo zúčastneným dospieť k prijateľnej dohode. Ako potvrdil predseda ZO OZ KOVO ARRIVA Nitra a.s., Michal Ďuriš, pôvodný návrh zástupcov zamestnancov hovoril o navýšení tarifnej mzdy na 4,54 €/hod  a 10% -tách variabilnej zložky mzdy pre vodičov. Zároveň sa malo alikvotne napočítať zvýšenie pre všetky platové triedy. Keďže konsenzus sa nenašiel ani na poslednom stretnutí – 21. marca - rozhodli  sa zástupcovia zamestnancov – po dohode so zamestnávateľom - požiadať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o určenie sprostredkovateľa.


 


11.04.2018 Zavrieť článok OZ KOVO

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je , 20.5.2018
Meniny má Bernard,
zajtra Zina

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.