ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO V ULICIACH AJ V ŽILINE, BANSKEJ BYSTRICI A POPRADE***   *** ROZBIEHAME KAMPAŇ NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  *** PRIPRAVUJEME ĎALŠÍ POCHOD V KAMPANI #ZaVyššieMzdy V POPRADE ***  *** "TAM KDE SA KOMUNIKUJE, SA DÁ NÁJSŤ RIEŠENIE" - EMIL MACHYNA V TA3 *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 370959
Dnes: 35
Užívateľov online: 1
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

Protest pred Crown Bevcan Slovakia 

Takmer sto zamestnancov spoločnosti Crown Bevcan Slovakia, s.r.o., zaoberajúcou sa výrobou plechoviek na sýtené nápoje, sa v stredu, 12. apríla tohto roku, zhromaždilo v kováckych vestách, s rapkáčmi a transparentmi pred vstupom do závodu v priemyselnom parku Kechnec neďaleko Košíc. Dôvodom bolo vyjadrenie nesúhlasu so zavedením nového pracovného režimu- 8 hodinového zmenného kolotoča – ktorý začiatkom roka nastolilo nové vedenie firmy bez predchádzajúceho rokovania so zástupcami zamestnancov.

Podľa slov predsedu miestnej Základnej organizácie OZ KOVO,  Petra Zelenáka, nový pracovný režim zamestnancom nevyhovuje, lebo sa stáva, že po absolvovaní zmeny, ktorá trvá do 22:00 hod., musia hneď nastúpiť do rannej zmeny, na šiestu hodinu ráno.  „Zamestnávateľ akoby si neuvedomoval, že robotníci do práce dochádzajú z Košíc a okolitých obcí, pričom cesta niektorým trvá aj hodinu. Potom nemajú dostatok času na potrebný oddych a regeneráciu medzi dvoma zmenami,"zdôraznil odborový predák. Preto od zamestnávateľa požadujú návrat k predchádzajúcemu, 12 -hodinovému zmennému systému, v ktorom pracovali niekoľko rokov, v podstate od začatia výroby.

Prítomných prišli podporiť aj členovia predsedníctva Rady OZ KOVO, Jozef Balica a Ján Šlauka a tiež zástupcovia Metodického pracoviska OZ KOVO v Prešove. Ako uviedol člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Jozef BALICA, zamestnávateľ v tomto prípade porušil Zákonník práce, aj ústavou zaručené práva, pretože takúto zmenu môže zaviesť len so súhlasom zamestnancov. Podľa neho doteraz odmietal o tom s odborármi rokovať. „Obrátili sme sa na inšpektorát práce, ktorý spoločnosti odporučil, aby s odborármi rokovala, no dodnes sa tak nestalo," uviedol J. Balica s tým, že riaditeľ firmy sa s nimi rovnako odmietol stretnúť aj v deň protestu.

Ako potvrdili na košickom inšpektoráte práce, v spoločnosti CROWN Bevcan Slovakia vykonali kontrolu, zameranú na dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov. Zamestnávateľovi zároveň nariadili, že zmeny, týkajúce sa pracovného času, ako aj plánu dovoleniek, má dohodnúť so zamestnaneckou radou alebo zástupcami zamestnancov.

Člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Ján Šlauka, ktorý sa vyjednávaní s vedením spoločnosti zúčastňuje osobne, zároveň potvrdil, že kováci zo spoločnosti Crown Bevcan Slovakia pripravujú znenie novej kolektívnej zmluvy, v ktorej chcú okrem iného dohodnúť zvýšenie hrubej mzdy pre každého zamestnanca o sto eur a skrátenie týždenného pracovného času robotníkov z 37,5 na 33,5 hodín. Argumentujú, že pracujú v sťažených pracovných podmienkach pri záťaži hlukom a teplom, so zaradením do 3. a 4. rizikového stupňa práce. Avizoval, že vedeniu v daný deň poslali návrh znenia novej kolektívnej zmluvy a po Veľkej noci sú pripravení na spoločné kolektívne rokovania. Pokiaľ by však vyjednávania o kolektívnej zmluve viazli, zamestnanci sú pripravení zorganizovať aj ďalšie protestné akcie, nevylučujúc pritom ani ostrý štrajk.

Vedenie spoločnosti sa k situácii nevyjadrilo. Až neskôr poskytlo stanovisko: „Spoločnosť Crown kladie dôraz na dodržiavanie zákonov v každej krajine, kde pôsobí. Bude nám potešením vypočuť si v najbližších dňoch návrhy od novovytvoreného odborového zväzu a od zástupcov zamestnancov," uviedla Jana Košická z firmy Crown Bevcan Europe & Middle East.


24.04.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month august 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.8.2017
Meniny má Tichomír,
zajtra Filip

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.