ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 531145
Dnes: 488
Užívateľov online: 5
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
PRIORITY marec 2018 

Milí kolegovia.

Rada by som Vás upozornila na aktuálne vydanie Priorít, ktoré tento mesiac vychádza v printovej podobe, ale nájdete ho aj v elektronickom formáte pdf. na kováckej web stránke www.ozkovo.sk, v sekcii Aktuality. Na našej web stránke sa nachádzajú aj všetky predošlé vydania nášho kováckeho mesačníka – a to na ľavej lište stránky pod názvom Časopis Priority.

Čo sa teda v najnovších Prioritách dočítate:

Na 1. strane sú to informácie z kolektívneho vyjednávania v žilinskej automobilke KIA Motors Slovakia, kde sa ani s pomocou sprostredkovateľky nepodarilo preklenúť spor  v kolektívnom vyjednávaní a efektívne rokovať ďalej.Dozviete sa tiež o odporúčaní Sociálneho výboru Národnej rady SR z 13.marca tohto roku, aby sa poslanci parlamentu zaoberali kováckou petíciou #SkorDoDochodku. Stranu uzatvára rozhodnutie USA na čele s americkým prezidentom D.Trumpom o zavedení vysokých dovozných ciel na dovoz ocele a hliníka.  Krajiny Európskej únie získali do 1.mája 2018 výnimku. Ale za akých podmienok?

Druhá strana  je pokračovaním článkov z 1.strany.

Tretia strana s nadtitulom Z odborárskej kuchyne poodkrýva viaceré zaujímavé témy: Napr. o spoločnosti Embraco v Spišskej Novej Vsi, ktorá v tomto roku zaznamenala rekordnú produkciu. Ale aj o problémoch pri vyjednávaní novej kolektívnej zmluvy v dopravnej spoločnosti ARRIVA Nitra, kde sa konanie presunie pred sprostredkovateľa. V Prešove, vo firme Glunz & Jensen , sa podarilo založiť novú odborovú organizáciu. A nechýba krátky report z bratislavského stretnutia mladých odborárov, pracujúcich pod hlavičkou Rady mladých KOZ SR, v ktorej majú aj kováci svojich zástupcov.

Na štvrtej strane sa venujeme ďalším článkom s odborárskou tematikou. Hlavná kolektívna vyjednávačka zväzu a zároveň podpredsedníčka Rady OZ KOVO, Monika Benedeková, informuje o aktuálnom dianí vo vyjednávaní vyšších odvetvových zmlúv.V danom kontexte určite zarezonuje informácia o uzavretí kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre hutnícky priemysel, v rámci ktorej  sa dohodol priemerný rast tarifných miezd o 5,68 %. Dočítate sa aj o historicky prvej kolektívnej zmluve v spoločnosti  na repasovanie tonerových kaziet pre laserové tlačiarne- Brother Industries (Slovakia) v Krupine. Maroš Hopko napísal krátku správu o zasadnutí Komisie rady OZ KOVO pre prácu s mládežou, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 13. a 14. marca v Tatranskej Lomnici. Nakoniec prinášame avízo na možnosť využiť kovácke ubytovacie zariadenie v Štúrove aj mimo letnej sezóny- pri kúpalisku Vadaš totiž otvorili celoročné welness centrum.

Piata strana ponúka tému, ktorá v Bruseli rezonuje kvôli návrhu novej európskej smernice  o transparentných a predvídateľných podmienkach. Jednou z navrhovaných zmien je aj  predĺženie skúšobnej doby v novom zamestnaní z troch na šesť mesiacov. Stranu dopĺňa článok o aktuálnej výzve Inšpektorátov práce na nahlasovanie nelegálnej, tzv. čiernej práce. Nechýba ani rubrika aktuálnych  a praktických informácií s názvom Krátko.

Na strane šesť sa venujeme pracovno-právnemu poradenstvu - tentokrát na tému Dočasnej pracovnej neschopnosti a nároku na náhradu mzdy. Nielen dôchodcovia určite uvítajú malé poradenstvo o tom, ako si môžu naši seniori trošku prilepšiť. V rámci BOZP prinášame článok z pera Tímey Szabóovej, vedúcej Úseku ZIBP a vzdelávania OZ KOVO v Bratislave, o podmienkach nárokov  na  rekondičné pobyty aj pre tých zamestnancov, ktorí dlhodobo vykonávajú prácu, zaradenú do tretej kategórie rizika z rizikového faktora hluk.

Siedma strana ponúka dva príspevky našich kolegov. Člen Rady OZ KOVO, JUDr. Ján Gabonay, píše o 9. ročníku Memoriálu J. Šoltésa, ktorý v Krompachoch každoročne pravidelne organizujú na počesť tohto výnimočného človeka, športovca a odborára. Aj druhý príspevok má výrazne ľudský rozmer. Predseda ZO OZ KOVO Oceliareň U.S.Steel Košice, Peter Kovaľ, v ňom opisuje úctyhodnú iniciatívu, vďaka ktorej sa viacerí dobrí ľudia spojili a vyzbierali peniaze na prefinancovanie drahej, poisťovňou nehradenej liečby pre ich kolegu, zasiahnutého rakovinou.

Záverečná, ôsma strana je tradične v odľahčenejšom duchu. Prináša veselú krížovku, niekoľko vtipov i nový súťažný kvíz, venovaný 25.výročiu vzniku OZ KOVO. Chcete vyhrať zaujímavé a hodnotné ceny? Stačí sa len zapojiť...

Príjemné čítanie a spokojné a šťastné prežitie veľkonočných sviatkov Vám zo srdca prajem.


29.03.2018 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je , 20.5.2018
Meniny má Bernard,
zajtra Zina

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.