ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO SI V TOMTO ROKU PRIPOMÍNA 25 ROKOV ***  *** V U.S.STEEL KOŠICE PODPÍSALI DODATOK č. 4 KU KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE *** V TRNAVSKEJ AUTOMOBILKE PSA VYHLÁSILI ŠTRAJKOVÚ POHOTOVOSŤ ***   *** V ROKU 2018 PORASTÚ V STROJÁRSKOM ODVETVÍ TARIFNÉ MZDY O 5,22% ***        
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 531143
Dnes: 486
Užívateľov online: 5
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 
   
   Plagát na stiahnutie-elektro.pdf

   
   Plagát na stiahnutie-quick time.pdf 
PRETRVÁVA STEREOTYPNÉ VNÍMANIE ŽENSKEJ PRÁCE 

Napriek tomu, že Ústava SR a ostatná legislatíva zaručujú rovnaké zaobchádzanie, pokiaľ ide o prístup k zamestnaniu, odmeňovanie, pracovný postup, odborné vzdelávanie či pracovné podmienky, podľa štatistík sú slovenské ženy aj v 21. storočí stále v nevýhodnejšom postavení ako muži, zastávajú nižšie pracovné pozície a sú aj nižšie ohodnocované. Uviedla to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.     

Tá sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien pripája k odborom  v celej Európe, ktoré vyzývajú nielen na rýchle prijatie navrhovanej smernice EÚ o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom, ale aj na rovnaké mzdové ohodnotenie.

 "Z ekonomicky aktívnych žien má 46 percent úplné stredné vzdelanie, zatiaľ čo u mužov je to len 43 percent. Vysokoškolské vzdelanie má 27 percent žien, naproti tomu u mužov je to len 19 percent. Ženy sú síce vzdelanejšie ako muži, ich prístup na trh práce je však oveľa komplikovanejší a aj samotný pracovný život a odmeňovanie sú negatívne ovplyvnené diskrimináciou," tvrdí KOZ SR.  Podľa konfederácie pri porovnaní odmeňovania žien s ukončeným vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa a mužov s identickým vzdelaním, muži zarábajú o 30 percent viac ako ženy.

 Konfederácia ďalej uvádza, že slovenské ženy narážajú v súvislosti s pracovnou kariérou na množstvo bariér. Nejde pritom len o nesúlad medzi dosiahnutým vzdelaním a pracovnou pozíciou, zložitý je aj ich návrat na trh práce po materskej dovolenke, ktorý úzko súvisí s nedostatkom predškolských zariadení a nízkou finančnou podporou štátu v starostlivosti o dieťa. Podľa Eurostatu hlavným dôvodom, prečo ženy v Európe nepracujú, je ten, že sa musia starať nielen o svoje deti, ale aj o dlhodobo chorých príbuzných. Štúdie ukazujú, že ženy v Európe strávia dvakrát viac času vykonávaním domácich prác ako muži, a to aj vtedy, keď sú muži nezamestnaní a ženy pracujú.  "Aj miera evidovanej nezamestnanosti žien je vyššia ako miera nezamestnanosti mužov. Narážame na ich nízke mzdové ohodnotenie, nemožnosť kariérneho rastu. Ženy sa často stretávajú na pracovisku nielen s diskrimináciou, ale aj obťažovaním," dodala viceprezidentka KOZ SR,  Monika Uhlerová.

 

Nedocenené vzdelanie a diskriminácia žien na pracovnom trhu sa odráža aj v rozdielnom odmeňovaní na jednotlivých pracovných pozíciách. "Zaužívané stereotypy ohľadom žien ako – matka nie je flexibilná do takej miery ako muž, bude častejšie vymeškávať v práci z dôvodu starostlivosti o dieťa – sa negatívne odrážajú na výške ich miezd. Zamestnávatelia preto zvyknú pred ženami s deťmi uprednostniť iných uchádzačov," vysvetľuje M. Uhlerová. Nízke finančné ohodnotenie žien sa následne odráža v ich životnej úrovni a v ťažkostiach pri zabezpečovaní rodiny, ktoré z toho vyplývajú. Navyše, negatívny dosah má táto skutočnosť aj v postproduktívnom veku, keď sa nízke mzdy prenášajú aj do nízkych dôchodkov.

Konfederácia odborových zväzov presadzuje rovnaké podmienky bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. "Ženy a muži majú právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien zároveň vyzývame na rýchle prijatie navrhovanej smernice EÚ o zosúlaďovaní rodinného a pracovného života, ktorá bude mať výrazný vplyv na zvýšenie pracovných príležitosti žien a posilnenie ich práv," dodáva Konfederácia odborových zväzov SR.

 


08.03.2018 Zavrieť článok TASR

:

 


previous year  previous month máj 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je , 20.5.2018
Meniny má Bernard,
zajtra Zina

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.