ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** POSLANCI BUDÚ HLASOVAŤ O ÚSTAVNOM ZÁKONE O ZASTROPOVANÍ DÔCHODKOVÉHO VEKU V JANUÁRI ***   *** OZ KOVO MÁ POD PETÍCIOU NA VYHLÁSENIE REFERENDA ZA ZASTROPOVANIE VEKU ODCHODU DO DÔCHODKU 227 TISÍC PODPISOV***   ***NOVÝM PREZIDENTOM KOZ SR JE MARIÁN MAGDOŠKO***   *** OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 675875
Dnes: 497
Užívateľov online: 12
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
OD MÁJA ZAVÁDZA NOVELA ZÁKONNÍKA PRÁCE PRÍPLATKY! 

Od mája tohto roku začala platiť novela Zákonníka práce, ktorá zamestnancom zvyšuje príplatky za prácu v noci, v sviatky a zavádza príplatky za prácu cez víkend.

PRÍPLATOK ZA NOČNÚ PRÁCU

V súčasnosti platí, že za nočnú prácu musí každý zamestnanec dostať príplatok k svojej mzde vo výške 20 percent z minimálnej mzdy, čo je 0,55 eura za hodinu. Od mája bude príplatok za nočnú prácu vo výške 30 percent, teda 0,82 eura za hodinu. V prípade, že niekto vykonáva rizikovú prácu, bude mať nárok na príplatok za nočnú prácu vo výške 35 percent z hodinovej minimálnej mzdy, čo je 0,96 eura.

Tieto príplatky sa pritom v máji budúceho roku majú znovu zvýšiť na 40 percent z minimálnej mzdy, respektíve na 50 percent v prípade rizikového povolania.

PRÍPLATOK ZA SVIATOK

Za prácu vo sviatok príplatok vzrastie zo súčasných 50 percent minimálnej priemernej mzdy na 100 percent. Za každú odpracovanú hodinu počas štátneho sviatku tak musí zamestnanec dostať príplatok 100% z priemerného zárobku.

PRÍPLATOK ZA VÍKEND

Novinkou sú príplatky za prácu počas víkendov. Aj keď aj predtým mohli zamestnanci takýto príplatok dostávať, záviselo to len od ich dohody zo zamestnávateľom, keďže Zákonník práce takýto príplatok nepoznal. Od mája má zamestnanec, ktorý pracuje v sobotu, nárok na príplatok vo výške 25 percent z minimálnej mzdy a v nedeľu bude musieť dostať 50 percent z minimálnej mzdy. Na budúci rok v máji sa majú tieto príplatky zvýšiť na 50 percent v prípade soboty a na 100 percent z hodinovej minimálnej mzdy v prípade nedeľnej práce.

Príplatky za prácu cez víkend a sviatok zamestnanci nemusia dostať vtedy, ak za túto prácu dostanú náhradné voľno. „Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna a v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Novela nezavádza režim čerpania náhradného voľna za prácu v sobotu, respektíve za prácu v nedeľu," vraví Veronika HUSÁROVÁ z tlačového odboru ministerstva práce.

V praxi to bude znamenať, že napríklad zamestnanec s hrubou mzdou 700 eur, ktorý počas mesiaca odpracuje osem hodín v sobotu a osem hodín v nedeľu, si v porovnaní so súčasným stavom v čistom vďaka víkendovým príplatkom polepší o 11,83 eura.

Obmedzia víkendovú prácu?

Aj keď pre mnohých zamestnancov to bude znamenať len malé prilepšenie k platu, zamestnávatelia to pocítia výraznejšie. Okrem samotného príplatku musia totiž zaplatiť navyše aj odvody vo výške 35,2 percenta. A tak zamestnanec, ktorý počas mesiaca odpracuje jeden víkend, ich bude stáť v porovnaní so súčasnosťou navyše 22 eur. Z toho takmer polovicu zinkasuje štát na daniach a odvodoch.

Môže sa preto stať, že firmy sa budú snažiť znížiť náklady a obmedzia prevádzku cez víkendy či sviatky. „Predmetná zmena má napomôcť zlaďovaniu pracovného a rodinného života a zamestnanci budú môcť napríklad víkendy tráviť so svojimi rodinami a venovať sa viac kultúrnym alebo spoločenským aktivitám. Nutnosť práce v sobotu, ale najmä v nedeľu, je zásahom do rodinného života, pretože zamestnanec by v tieto dni mal užívať dni pracovného pokoja. V prípade, že vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky je nevyhnutné, aby sa práca vykonávala v neštandardných časoch, potom novela Zákonníka práce zabezpečuje zamestnancom primerané mzdové zvýhodnenie za výkon tejto práce, a to zvýšením už existujúcich mzdových zvýhodnení alebo zavedením úplne nových inštitútov,"povedala hovorkyňa ministerstva, V.HUSÁROVÁ.

Výnimky

Príplatky v novej výške za prácu cez víkend a v noci však nemusia dostať všetci zamestnanci. V prípade, že zamestnanci vykonávajú prácu, ktorú je potrebné robiť predovšetkým v noci, v sobotu alebo v nedeľu, môže sa zamestnávateľ s nimi v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve dohodnúť, že tieto príplatky budú nižšie. Aj tu však zákon stanovuje, v akej minimálnej výške musí byť tento príplatok. Napríklad za prácu v noci to je 25 percent z minimálnej mzdy.

 

Pozn.: V roku 2019 sa bude výška príplatku počítať z budúcoročnej minimálnej mzdy. Uvedený je výpočet z tohtoročnej minimálnej mzdy, keďže minimálna mzda na rok 2019 ešte nie je známa.

 


07.05.2018 Zavrieť článok TASR

:

 
Petičný hárok na stiahnutie 
Skôr do dôchodku.pdf


previous year  previous month december 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Dnes je streda, 19.12.2018
Meniny má Judita,
zajtra Dagmara

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.