ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** PRIPRAVUJEME PODPORNÉ ZHROMAŽDENIE #ZAVYŠŠIEMZDY - 19. MARCA 2019 V KOŠICIACH ***  ***VO ZVOLENSKOM CONTINENTALI ZAMESTNANCI ROZHODLI  - ŠTRAJK NEBUDE ***  *** ZAMESTNANCI SPOLOČNOSTI YANFENG V NÁMESTOVE SA DOHODLI NA RASTE MIEZD, V SUSEDNOM VISTEONE OSTÁVAJÚ V ŠTRAJKOVEJ POHOTOVOSTI ***   *** VO SVIDNÍCKEJ ODEVNEJ FIRME I.C.A. PREPUSTIA 103 ĽUDÍ ***   ***OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU - AKTUÁLNE MÁ VYZBIERANÝCH 240 TISÍC PODPISOV *** ***    
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 745641
Dnes: 627
Užívateľov online: 9
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
NA HORNEJ ORAVE SA PROTESTOVALO! 
Stovky zamestnancov z firiem Yanfeng a Visteon na výrobu automobilových komponentov protestovali v utorok popoludní (19. februára) pred areálom oboch spoločností v Námestove. Dôvodom je ich dlhodobá nespokojnosť s platmi, vyše štyri mesiace trvajúce kolektívne vyjednávanie, ktoré v oboch firmách pre spor skončilo pred sprostredkovateľom, ale aj stúpajúce napätie a zlá atmosféra na pracoviskách, kde sa manažment zamestnancom vyhráža dovozom lacnejšej pracovnej sily zo zahraničia. 
 

Piskot, skandovanie a transparenty s heslami: „Za tvrdú prácu viac peňazí!“, „Za naše mozole sa máte ako prasce v žite!“ či „STOP – ľudia už nečakajú pred bránou.“ Tak vyzeralo skoré popoludnie na parkovisku pred areálom oboch firiem, kde sa v dvoch etapách o 13.00 hod. a o 14.00 hod. (pri výmene ľudí na zmenách) vystriedalo niekoľko stoviek rozhorčených zamestnancov. Ako vyplynulo z ankety oslovených protestujúcich, odhodlanie im nechýba:

Respondentka 1: „Elektrina, plyn, voda, kúrenie. Všetko ide hore a platy sú furt na nule."

Respondentka 2:  Ja zarobím aj s príplatkami cca 650 euro.“

Respondentka 3: „Na iné veci majú, ale nám, zamestnancom na zvýšenie platov nemajú. Iba každý rok sľubujú a vyhovárajú sa.“

Respondent 4: „Musíme vydržať! Veď tu sa stále rozpráva, že sa bude prepúšťať.“

Ako potvrdil šéf vyjednávacieho tímu za zamestnancov, predseda Základnej organizácie OZ KOVO Nižná - Marián Cvanciger, ktorý sa v spoločnosti Yanfeng Slovakia pokúša dohodnúť mzdový dodatok a v susednom Visteone novú kolektívnu zmluvu, názory oboch strán sú diametrálne odlišné: „Požiadavka na priemerné navýšenie v obidvoch spoločnostiach je z našej strany cca 80 eur a zamestnávateľ ponúka cca 20 až 30 eur." A dodáva: „Nedospeli sme ani k priblíženiu našich stanovísk. Dá sa povedať, že sme úplne diametrálne každý na inej strane, kde zamestnávateľ stále tvrdí – tak, ako každý rok, že všetci zahynú aj firma zahynie, keď zamestnancom zvýšia mzdy."

Emil Machyna, predseda OZ KOVO, ktorý sa tiež zúčastnil námestovského protestu, v tom má jasno:  Tých desať, jedenásť, dvanásť percent je v normále a z celkových nákladov to tvorí nejakých 0,8 % nákladov týchto firiem. Takže je priestor, aby to zaplatili, aby tí ľudia mali lepšiu životnú úroveň a lepšie pracovali."

V oboch spoločnostiach pracuje vyše 1 500 zamestnancov. Priemerná čistá mesačná mzda u operátorov výroby v oboch závodoch dosiahla od 550 eur do 670 eur –v závislosti od toho, či zamestnanec pracoval v  nočných zmenách, v sobotu a nedeľu. Pre porovnanie - celoslovenský priemer je 750 eur.

O stanovisko sme požiadali aj vedenie oboch firiem - Yanfeng Slovakia Automotive Interior Systems a tiež Visteon Electronics Slovakia. Na vrátnici pri vstupe do areálu nám však zamestnanci SBS služby len pretlmočili, že sa odmietajú vyjadriť.

V priebehu tohto týždňa sa má v oboch firmách uskutočniť konanie pred sprostredkovateľmi. Od jeho výsledku bude závisieť aj ďalší postup zástupcov zamestnancov. Potvrdil to aj predseda OZ KOVO, E. Machyna: „Ak sa nedohodneme pred sprostredkovateľom, tak ideme na podpisy a začneme zbierať podpisy pod vyhlásenie ostrého štrajku."  Zároveň dodal: „Dnes je nedostatok pracovnej sily a máme obrovskú výhodu v tom, že len tak ľahko ľudí nenahradia nikým iným, ani cudzincami, takže títo ľudia majú obrovskú šancu vybojovať si väčšie mzdy - ak budú jednotní a dokážu vydržať do konca."

  

  


20.02.2019 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 
Petičný hárok na stiahnutie 
Skôr do dôchodku.pdf


previous year  previous month marec 2019 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Dnes je streda, 20.3.2019
Meniny má Víťazoslav,
zajtra Blahoslav

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.