ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO V ULICIACH AJ V ŽILINE, BANSKEJ BYSTRICI A POPRADE***   *** ROZBIEHAME KAMPAŇ NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  *** PRIPRAVUJEME ĎALŠÍ POCHOD V KAMPANI #ZaVyššieMzdy V POPRADE ***  *** "TAM KDE SA KOMUNIKUJE, SA DÁ NÁJSŤ RIEŠENIE" - EMIL MACHYNA V TA3 *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 370959
Dnes: 35
Užívateľov online: 1
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

Kúpia U.S.Steel Košice Číňania? 

Američania z košických oceliarní zrejme definitívne odídu. Predaj podniku Číňanom údajne finišuje. Nedávno sa v Košiciach ukázal aj prezident United States Steel Corporation, Mario LONGHI. Čínsky He Steel Group medzitým robí v železiarňach audit a nadväzuje kontakty so slovenskou vládou. Kabinet v roku 2013 zastavil odchod Američanov poskytnutím stimulov, teraz však už podporu rozšíriť nemieni.

Transakcia za odhadovaných 1,4 miliardy eur a nástup Číňanov by tak mohli padnúť len na cene. Americký U.S.Steel je v rokovaniach teraz na koni, keďže globálna ekonomika sa naštartovala, ceny ocele rastú a európska divízia Američanov, ktorej základ tvoria práve Košice, za minulý rok zarobila až 185 miliónov dolárov.

V centrále v Pittsburghu si uvedomujú, že by to zmiernilo časť straty celej skupiny, ktorá bola v sume 440 miliónov dolárov. Košické oceliarne sú tak pre U.S.Steel zlatá sliepka. V Košiciach však treba zainvestovať.

"Američania už dva až tri roky otvorene uvažujú o predaji košických oceliarní. Dnes na to majú ideálnu príležitosť pre stúpajúce ceny ocele a rastúcu ziskovosť podniku. V každom prípade pôjde o strategické rozhodnutie, ovplyvňujúce chod korporácie na najbližších 5 až 10 rokov. Podľa mňa sa nakoniec rozhodnú orientovať len na americký trh a predajú U. S. Steel Košice,“ povedal analytik spoločnosti Finlord, Boris TOMČIAK.

Nahráva tomu nedávne vyhlásenie amerického  prezidenta Donalda TRUMPA, ktorý ohlásil veľké investície do infraštruktúry a ropného priemyslu. Z plánovanej výstavby železníc a mostov majú profitovať hlavne americké oceliarne. "Na rozšírenie výroby ropného priemyslu použijeme rúry z americkej a nie čínskej ocele,“ vyhlásil prostredníctvom svojho facebookového konta TRUMP. Prípadné zrealizovanie tohto plánu má priniesť obrovské zisky americkým výrobcom ocele. "Predajom U. S. Steelu Košice získa United States Steel Corporation dostatok finančných zdrojov na prípadné rozširovanie výroby priamo v Spojených štátoch amerických,“ dodáva analytik B. TOMČIAK. Už samotné vyjadrenia nového amerického prezidenta tlačia do rekordných výšok cenu amerických akcií. Samotnému U. S. Steelu Košice stúpla cena jednej akcie od začiatku februára 2017 z hodnoty 32 dolárov (30 eur) takmer na 40 dolárov (37,6 eura).

O celom obchode je priebežne informovaná aj slovenská vláda. Minulý týždeň s ňou rokovali nielen americkí majitelia, ale aj potenciálny čínsky kupec. Prípadnú transakciu chce slovenská vláda využiť na získanie vplyvu v dnes čisto súkromnom U. S. Steele Košice.

Oficiálne vedenie fabriky síce stále médiám odkazuje, že informácie o zmene majiteľa sú len špekulácie. Predseda vlády, Robert FICO, však zámer potvrdil. Základnou výzvou pre vládu je, aby sa zachovala zamestnanosť a čínsky investor nevyužil Košice ako základňu pre odbyt produktov, vyrobených v Číne. Košické železiarne dávajú prácu 12-tisíc ľuďom.

Európska únia však čoraz viac zvyšuje tlak na ekologickú výrobu ocele a U. S. Steel Košice čakajú v najbližších rokoch investície vo výške jednej miliardy eur. Pri udržaní súčasnej ziskovosti spoločnosť spomínanú sumu zarobí v rozmedzí 5 až 10 rokov.

Počas predchádzajúcich rokov amerických aj európskych výrobcov ničil dovoz lacnej čínskej ocele. V snahe ochrániť domácich výrobcov prišlo k zavedeniu vysokých dovozných ciel. Naposledy Európska komisia rozhodla v januári tohto roku o zavedení antidumpingových ciel na dva oceľové produkty z Číny a Taiwanu.

S obrovskou nadprodukciou ocele v objeme 400 miliónov ton dlhé roky bojuje Čína. Na porovnanie, v celej Európskej únii sa v priebehu jedného roka minie približne 150 miliónov ton ocele. Pre čínsky oceliarensky gigant He Steel Group môže byť práve kúpa U. S. Steelu Košice šancou udržať si európskych zákazníkov aj po zavedení ciel. Na Číňanmi ovládanú slovenskú výrobu sa totiž žiadne clá vzťahovať nebudú pre členstvo Slovenska v Európskej únii.


04.03.2017 Zavrieť článok hn, af

:

 


previous year  previous month august 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.8.2017
Meniny má Tichomír,
zajtra Filip

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.