ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** OZ KOVO V ULICIACH AJ V ŽILINE, BANSKEJ BYSTRICI A POPRADE***   *** ROZBIEHAME KAMPAŇ NA ZMENU DÔCHODKOVÉHO SYSTÉMU #SkorDoDochodku ***  *** PRIPRAVUJEME ĎALŠÍ POCHOD V KAMPANI #ZaVyššieMzdy V POPRADE ***  *** "TAM KDE SA KOMUNIKUJE, SA DÁ NÁJSŤ RIEŠENIE" - EMIL MACHYNA V TA3 *** 
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 370959
Dnes: 35
Užívateľov online: 1
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
PLANEO elektro / Quick time 

KOVO vyjednalo na východe vyššie platy 
V Košiciach sa v utorok, 14. februára, uskutočnilo stretnutie zástupcov Odborového zväzu KOVO s novinármi, na ktorom deklarovali viaceré pozitívne správy. V prvom rade úspešné dojednanie kolektívnej zmluvy v spoločnosti na výrobu chladiarenských kompresorov a kondenzačných jednotiek - Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi, kde sa podarilo pre zamestnancov dosiahnuť nárast tarifných miezd v priemere o 50 eur, pričom priamo vo výrobe u operátorov bude nárast miezd 58 až 68 eur. Tento mzdový nárast sa dotkne zhruba 2 220 ľudí. "Všetci zamestnanci zároveň dostanú aj 8%-nú prémiu a upraví sa aj výška odstupného", uviedol k danému člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Ján Šlauka. Priemerná mzda v spoločnosti sa doteraz pohybovala na úrovni 750 eur.

Zvýšenie základných miezd pre šoférov kamiónovej dopravy sa zástupcom kováckych odborov podarilo vybojovať aj v košickej spoločnosti Mega Trucking Slovakia.

Po rokovaní vedenia spoločnosti s miestnou odborovou organizáciou sa dohodli na zvýšení minimálnej mzdovej tarify na 609 eur na mesiac, pričom ide o nárast o takmer 90 eur. Ako  na tlačovej besede uviedol člen predsedníctva Rady OZ KOVO, Jozef Balica, dohoda bude podpísaná v najbližších dňoch. Zároveň dodal, že tomuto výsledku pomohlo aj protestné zhromaždenie koncom minulého roka.

„Je to pozitívny príklad aj pre ostatných vodičov kamiónovej dopravy, ktorých je na Slovensku okolo 80 000. Nárok vodičov kamiónov potvrdil aj Národný inšpektorát práce, ktorý uviedol, že podľa zákona majú títo vodiči zaradení do tretej tarify nárok, ktorému zodpovedá minimálna mzda 609 eur,“ informoval J. Balica.

Ako ďalej uviedol J. Šlauka, v oboch prípadoch pozitívnu rolu zohralo, že tamojší zamestnanci sú v odborovej organizácii OZ KOVO , ktorá sa aktívne podieľala na vyjednávaniach.

Podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková, zas k danému zdôraznila, že podnikatelia namiesto toho, aby zvyšovali mzdy slovenských zamestnancov tlačia na vládu, aby povolila prijímať viac cudzincov z tretích krajín a tí vraj budú ochotní pracovať za nižšie mzdy ako Slováci. OZ KOVO tak spustilo kampaň na podporu kolektívneho vyjednávania, ale aj na zakladanie nových odborových organizácií.

„Oba dnes spomenuté prípady zvýšenia miezd sú pozitívnym príkladom. Odborovo organizovaným zamestnancom sa darí efektívnejšie rokovať v rámci kolektívneho vyjednávania, bojovať za lepšie pracovné podmienky, vyššie mzdy,“ povedala M.Benedeková. Podľa jej vyjadrenia teraz je ten správny čas na zvyšovanie miezd, lebo z ich rastu neodkrojí inflácia a na strane druhej poukázala na to, že v raste miezd sa ešte stále len vyrovnávajú dlhy z minulosti.

Podľa zástupcov z OZ KOVO tak teraz nastal čas, aby Slováci prestali ohýbať chrbát a začali sa aktívne snažiť, aby za svoju prácu dostávali aj spravodlivú mzdu a aby mali zabezpečenú slušnú životnú úroveň.

 
  

  

15.02.2017 Zavrieť článok Anita Fáková

:

 


previous year  previous month august 2017 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Dnes je utorok, 22.8.2017
Meniny má Tichomír,
zajtra Filip

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.