ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** VLÁDA AKCEPTOVALA NÁVRH ÚSTAVNÉHO ZÁKONA NA ZASTROPOVANIE  DÔCHODKOVÉHO VEKU ***  *** POSLANCI NR SR BUDÚ HLASOVAŤ O NÁVRHU ÚSTAVNÉHO ZÁKONA O ZASTROPOVANÍ VEKU ODCHODU DO DÔCHODKU V UTOROK 23.10.2018 ***  *** OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU ***   *** TRETIA KONFERENCIA O ETIKE PODNIKANIA A SPRAVODLIVEJ MZDE. TENTOKRÁT V ŽILINE 25.10.2018 ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 636694
Dnes: 514
Užívateľov online: 8
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
GLOSA PODPREDSEDNÍČKY M. BENEDEKOVEJ K PETÍCII OZ KOVO 

#ReferendomZaDochodok


         Iniciatíva OZ KOVO za zastropovanie veku odchodu do dôchodku, takmer ako každá iniciatíva za zmenu niečoho, má svojich prívržencov i odporcov. Každá z týchto skupín má svoje argumenty - viac či menej relevantné, viac či menej empirické, odborné i emocionálne.

Nechcem teraz a na tomto mieste hodnotiť, čie argumenty majú solídnejšiu bázu, a tým aj väčšiu relevanciu. Napokon, tých rôznych ekonomických aj  neekonomických analýz, odhadov i dohadov zaznelo už mnoho. Pre mňa je oveľa kľúčovejšia samotná podstata tejto požiadavky a jej politický kontext.  

Slovenská republika sa nesporne hlási k princípom demokratického právneho štátu, kde je politická moc odvodená od občanov. Inými slovami - zdrojom moci sú občania, ktorí si vo voľbách volia svojich zástupcov, prostredníctvom ktorých moc vykonávajú. Politikov teda vnímam ako vykonávateľov vôle občanov. Existencia zastupiteľskej formy demokracie v našom štáte preto v žiadnom prípade neznamená, že politici môžu ignorovať potreby a vôľu občanov. To, že sa to v praxi často deje, pramení aj zo skutočnosti, že politici často skutočné potreby a vôľu ľudí nepoznajú. Z rôznych dôvodov, ktoré ich ale neospravedlňujú. Aj to je dôvod, prečo ani v zastupiteľskej forme demokracie občania úplne nestratili právo uplatniť svoju moc aj priamo, najmä ak sa domnievajú, že politici svoj mandát neplnia úplne v súlade s  predvolebnými sľubmi, programom alebo aktuálnymi záujmami občanov.

V sociálne orientovanej trhovej ekonomike je však neprípustné, aby sa v mori argumentov človek zredukoval len na ekonomické pojmy, kategórie a čísla! A práve toto sa teraz deje!

Argument, že  „slovenskí zamestnanci v podmienkach, v akých pracujú, v zdravotnom stave, v akom sa (aj v dôsledku  týchto pracovných podmienok) nachádzajú, jednoducho nebudú vo svojich 67 a viac rokoch spôsobilí vykonávať nielen aktuálnu, ale zrejme žiadnu prácu“, tento argument akoby ani nikoho nezaujímal. Stráca sa v záplave ekonomických údajov a vyhlásení, aké  by to bolo nezodpovedné pre budúce generácie, neudržateľné pre ekonomiku a sociálny systém, a navyše aj populistické! Od politikov by som skôr očakávala, že budú hľadať  pragmatické riešenia ako túto vôľu občanov realizovať tak, aby to bolo aj zodpovedné, aj udržateľné - a pre mňa za mňa nech je to aj populistické. Pretože populizmus nie je iba politická taktika, ktorej cieľom je zaujať za každú cenu a sľubovať riešenia bez reálnych podkladov, populizmus je aj politická ideológia, ktorá sa zameriava na bežného človeka, odmieta elitárstvo a vyslovuje sa za rozšírenie prvkov demokracie. A to sú hodnoty, ku ktorým sa hlásim.

 


08.10.2018 Zavrieť článok Monika Benedeková, podpredsedníčka Rady OZ KOVO

:

 
Petičný hárok na stiahnutie 
Skôr do dôchodku.pdf


previous year  previous month október 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Dnes je , 21.10.2018
Meniny má Uršuľa,
zajtra Sergej

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.