ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO
Miletičova 24, 815 70 Bratislava 1
0421-2-32441 174 info@ozkovo.sk

*** POSLANCI BUDÚ HLASOVAŤ O ÚSTAVNOM ZÁKONE O ZASTROPOVANÍ DÔCHODKOVÉHO VEKU V JANUÁRI ***   *** OZ KOVO MÁ POD PETÍCIOU NA VYHLÁSENIE REFERENDA ZA ZASTROPOVANIE VEKU ODCHODU DO DÔCHODKU 227 TISÍC PODPISOV***   ***NOVÝM PREZIDENTOM KOZ SR JE MARIÁN MAGDOŠKO***   *** OZ KOVO POKRAČUJE V ZBERE PODPISOV POD PETÍCIU ZA VYHLÁSENIE REFERENDA K ZASTROPOVANIU DÔCHODKOVÉHO VEKU ***   
Vyhľadať: 
AKTUALITY

NÁVŠTEVY 
Celkovo: 675865
Dnes: 487
Užívateľov online: 18
PRIHLÁSENIE 
Prihlasovacie meno:
Heslo:
ŠTÚROVO 
KRPÁČOVO 
             Víkend na chate
CK SATUR 
   
CUDZINCI NA SLOVENSKU NEZOSTÁVAJÚ 

Zahraniční pracovníci sa na domácom trhu dlho neohrejú a po získaní skúseností odchádzajú na lepšie platené miesta v Nemecku či Rakúsku. Každý mesiac tak krajinu opúšťajú tisícky cudzincov a na uvoľnené miesta prichádzajú opäť noví pracovníci zo zahraničia.

Zo Slovenska sa tak stáva bezplatné školiace stredisko pre západné podniky. Je veľmi dôležité, aby si zamestnávatelia vedeli získanú pracovnú silu udržať, a to sa dá jedine ponúknutím primeranej mzdy. Cudzinci nemôžu na rovnakých pozíciách pracovať za nižšie mzdy ako Slováci,“ povedal k danému  minister práce Ján Richter.

Aktuálne v domácej ekonomike pracuje viac ako 62 tisíc cudzincov, pričom v tomto roku by cudzinci mali obsadiť takmer každé tretie nové pracovné miesto. Ich pracovný pobyt má však podľa Inštitútu sociálnej politiky pri ministerstve práce skôr krátkodobý charakter.

Viac ako rok ostávajú na Slovensku pracovať hlavne Srbi a Ukrajinci. Ľudia, pochádzajúci z krajín mimo Európskej únie, totiž nemôžu len tak odísť pracovať ďalej na západ.Je to pre mňa risk odísť zo Slovenska. Mám tu totiž platné pracovné povolenie a aj slušnú mzdu. V Nemecku môžem naletieť neserióznej firme, ktorá mi nedokáže vybaviť pracovné povolenie, a ja si nemôžem dovoliť zostať bez práce,“ povedala Srbka Nella Stevanovič. Tá na Slovensku začala pracovať za 400 eur v čistom. „Pracovala som v jednej elektrotechnickej fabrike a na slovenské pomery nízku mzdu by som v Srbsku nikdy nezarobila,“ dodala.

Aj analýza Inštitútu sociálnej politiky ukázala, že väčšina cudzincov pracuje u nás za nižšie mzdy ako Slováci. Výnimku tvoria len top platení zahraniční manažéri. Cudzinci sú totiž ochotní pracovať aj na slabo platených pozíciách, o ktoré domáci nejavia záujem.

Napriek tomu práve cudzinci nemajú problém bojovať za zvyšovanie platov. V trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia to boli práve Srbi, čo išli pre vyššie mzdy do ostrého štrajku a zľakli sa domáci zamestnanci. Viacerí nakoniec odišli za lepšie platenou prácou do Bratislavy s výhľadom na ďalší odchod do niektorej zo západoeurópskych krajín.

Zamestnancom z tretích krajín odísť na západ bráni hlavne komplikované udelenie pracovného povolenia v Nemecku a Rakúsku. V porovnaní s nimi majú obrovskú výhodu Rumuni aj Bulhari, ktorí žiadne špeciálne povolenie nepotrebujú. „Jedným zo základných práv Európskej únie je voľný pohyb pracovnej sily a jej obyvatelia majú rovnaké právo pracovať v hociktorom členskom štáte,“ povedal minister J. Richter.

Domáce firmy majú problém udržať na pracovných miestach hlavne mladších cudzincov. „U vekovo mladších zahraničných kandidátov je riziko zmeny krajiny vyššie, lebo ich k Slovensku nič neviaže. Títo odchádzajúcu po časovo ohraničenej pracovnej skúsenosti ďalej na západ,“ povedal Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Trenkwalder CZ&SK. Veľký vplyv na zotrvanie má aj samotná komunita zahraničných pracovníkov. Ak známy odcestuje zo Slovenska napríklad do Nemecka, odkiaľ dá pozitívnu spätnú väzbu na nové zamestnanie, okamžite sa spúšťa lavína odchodov.

Stratégia prijímania cudzincov

Na Slovensku je momentálne voľných takmer 84 tisíc pracovných miest. Ministerstvo práce už na septembrovej tripartite predstavilo sociálnym partnerom viaceré zmeny, smerujúce k ľahšiemu prijímaniu zahraničných pracovníkov. Podľa nových pravidiel bude musieť napríklad cudzinecká polícia skrátiť vydanie povolenia na pobyt zo súčasných 90 na 30 dní.

Odbory so zamestnávateľmi požadovaným skrátením lehoty prijímania cudzincov nemajú problémy. „Sme napríklad proti predĺženiu lehoty zaškoľovania robotníkov zo 6 týždňov na 3 mesiace. V praxi totiž cudzinci už po niekoľkých dňoch normálne pracujú za výrobným pásom, ale za nižší plat, keďže oficiálne stále ide o školenie,“uviedol k danému Emil Machyna, predseda OZ KOVO.

Zamestnávatelia sa zas snažia presadiť zrušenie povinnosti poskytnutia ubytovania pre vodičov kamiónov. „V ich prípade to nemá zmysel, keďže väčšinu času aj tak cestujú po Európe,“ povedal Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov SR.

Po nájdení prijateľného kompromisu začnú zmeny, predstavené v dlhodobej stratégii prijímania cudzincov, platiť už začiatkom budúceho roku.

Aktuálne je na Slovensku priemerná nezamestnanosť vo výške 5,42 percenta. Firmám v priemyselne rozvinutých častiach Slovenska chýba až 35 tisíc ľudí na pracovné pozície operátorov vo výrobe a montérov strojov aj zariadení. Na tieto pozície budú môcť byť cudzinci rýchlejšie prijímaní v okresoch s maximálne 5 %-nou nezamestnanosťou. Zároveň v jednom podniku môže pracovať maximálne 30 percent cudzincov. Čoraz viac firiem tiež  musí odmietať nové zákazky pre nedostatok pracovnej sily.


31.10.2018 Zavrieť článok OZ KOVO, TASR

:

 
Petičný hárok na stiahnutie 
Skôr do dôchodku.pdf


previous year  previous month december 2018 next month  next year  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Dnes je streda, 19.12.2018
Meniny má Judita,
zajtra Dagmara

TIEŽ NÁS NÁJDETE NA 
 
 
     
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.